Temmuz 2015 Hümeyra KELLAHLI A- A+
A- A+

Editörden

Kıymetli okuyucu;

Sevinç ve heyecanla beklediğimiz mübarek günlere kavuşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Rabbimiz bu günleri en iyi şekilde değerlendirebilmeyi ve tekrarına ulaşmayı nasip eylesin. Manevi değerlerimizi yitirdiğimiz bu günler kendimize gelmemiz ve içimize bir yolculuk yapmamız için iyi bir fırsat. Müslümanca yaşamanın, Müslüman gibi düşünmenin zor ve imkânsız gibi görüldüğü bu günlerde Müslüman’ın bayramının ve tatilinin nasıl olması gerektiğinden bahsettik bu sayımızda. Müslüman’ın tatili var mıdır? Bayramlarımız bir tatil midir? Ölçümüz nasıl olmalıdır? Neredeyse bayramdan bayrama görüştüğümüz akrabalarımız, kendimizi külfete sokacak kadar ağır ikram hazırlama çabaları bir rahmet mi yoksa külfet mi? Değinmeye çalıştık.

Eğitim sayfamızda yaz gelince tatil oluyor mu, olmuyor mu konusuna açıklık getirmeye çalıştık. Müslüman’ın ölümü de dirisi de Allah içindir. Hâsılı her şeyi tatili de ibadeti de Allaha yaklaşmak içindir. Bir amel ki adı sanı ne olursa olsun bizi Allaha yaklaştırmıyorsa o amelin hiçbir faydası yoktur. Yazın rehavetinden kurtularak özümüze dönmemiz gerektiği, kısacası yaz tatili handikabına düşmememiz gerektiğinden bahsettik.

Kur’an’dan sayfamızda Mü’minun suresini işledik. İnananların üstün özelliklerinden, ahiret inancını ne kadar içselleştirebildiğimize değindik.

Hadis sayfamızda Müslümanın tatili ile ilgili hadislerden bahsettik. Hakiki manada tatil ne demek, ömür sermayemizi değerli vaktimizi ne şekilde ve ne yolda harcıyoruz bunun değerlendirmesini yaptık.

Söyleşi sayfamızda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan ve İstanbul Müftülüğünde Din Hizmetleri Uzmanı olarak çalışan Nevin Meriç hanımefendi ile bayram ve tatille alakalı bir röportaj gerçekleştirdik.

‘Müslüman’ın vatanı inancının yaşadığı yerdir.’* Şimdi bir silkelenip kendimize gelme vakti. Oruçlarımız makbul, günahlarımız af ve bayramımız bayram ola…

*Mustafa Sabri Efendi

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Temmuz 2015

Sayı: 46

Baciyan Arşiv