Editör'den
Nisan 2018 Baciyan Editör A- A+
A- A+

Editör'den

Kıymetli Okuyucu;

Ölüm kusan yeryüzü, kitle imha silahları, arşı dağlayan ağıtlar, anaların dinmeyen gözyaşları ile baharı ve mübarek üç ayları karşılıyoruz. Umut etmekten yorulmadık. Her gün yeniden başlayan hayatımız, ağrıdan yoğrulan ve yorulan kalbimiz dağlar kadar ağırlaştı. İnşirah dileyerek devam ediyoruz.

İnişli çıkışlı yaşadığımız şu günlerde kimi zaman sevincimiz ayyuka çıkıyor, kimi zaman sinirimizden çatlıyoruz, kimi zamansa mutsuzluğun diplerine doğru çekiliyoruz. Ama biliyoruz ki hepsi imtihan. Rabbimiz bize dünyada cennet hayatı vaat etmiyor. Eğer sabredersek cennete bir adım daha yaklaşabileceğimizi biliyoruz. Ve yine biliyoruz ki Allah sabredenlerle beraberdir.

Haber bültenleri nefesimizi kesiyor, nefes aldıkça batıyor içimize tüm acılar. Kanıksıyoruz çoğu zaman yaşanılanları. Alışıyoruz ölümlere, zulümlere. Alıştırıyorlar bizi sıradan Müslüman olmaya. Oyalanıyoruz dünyevi dertlerin içinde. Belki bir mırıldanma ile ‘Allah yardımcıları olsun’ dökülüyor dillerimizden. Ne de olsa yaşamadığımız acıların üzerine konuşmak gibi huylarımız var. En iyi acının edebiyatını yapıyoruz. Sınanmadığımız için çok kolay. Konuşmak kolay.

Bu sayımızda;

Aile Eğitimi sayfamızda ailedeki rol dağılımına dikkat çektik. Eşlerin birbirlerine karşı olan sorumluluklarına değinmeye çalıştık.

Berceste sayfamızda insanların ırkından bahsettik. Yaşadığımız bir olay karşısında insanı mı yoksa ait olduğu ırkı mı suçlamalıyız, yoksa ne yapmalıyız buna açıklık getirmeye çalıştık.

Dar’ul Hadis sayfamızda İslam kardeşliğine değindik. Müslümanın Müslüman üzerinde ne gibi hakları olduğunu da ayet ve hadislerle pekiştirdik.

Kur’an’dan sayfamızda Sebe Suresini işledik. Kıyamet vaktinin geleceğini ve insanların tekrar hayata kavuşturulup hesaba çekileceklerini, kabul etmeyenlerin tutarsızlıklarına dikkat çekilmekte, iman edip iyi işler yapanlarla Allah'a âsi olanların akıbetleri karşılaştırılmakta, şeytana uyanların ve şirk batağına saplananların ahiretteki hallerinin nasıl tasvir edildiğini öğrendik.

Geçtiğimiz şubat ayında Konya Enderun Eğitim Vakfı Şube Başkanı olan Osman Bağcı Hocamızı En Sevgilinin diyarında sevdiğinin yanına uğurladık. Rabbim yapmış olduğu hizmetleri kabul eylesin. Ailesine, öğrencilerine, sevenlerine ve siz değerli okuyucularımıza baş sağlığı dileriz. Rabbim mekânını cennet makamını âli eylesin. Allah kendisinden razı olsun.

‘’Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti, iyi insanlar iyi atlara binip gitti.’’ Necip Fazıl Kısakürek

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Nisan 2018

Sayı: 57

Baciyan Arşiv