Baciyandan
Ocak 2021 Baciyan Editör A- A+
A- A+

Baciyandan

Hz. Adem’i yarattıktan sonra, kendisinden huzur bulsun diye eşini yani Havva validemizi yaratan Allah Teala, şöyle buyurdu: “Ey Adem! Sen ve eşin cennete yerleşin, orada dilediğinizden bolca yiyin ve (fakat) şu ağaca yaklaşmayın, (yoksa) zalimlerden olursunuz.” “Ey Adem! Şüphesiz bu (şeytan) sana ve eşine düşmandır. Sakın ola sizi cennetten çıkarmasın, sonra bedbaht olursun!”

Diğer taraftan şeytan hemen işe koyulup, kendisinin sadece öğüt verdiğine yemin ederek onlara vesvese vermeye başladı. “Ey Adem! Sana sonsuzluk ağacını ve yok olmayacak saltanatı göstereyim mi ?” “Rabbiniz size bu ağacı, melek olursunuz ya da ebediyen (burada) kalırsınız diye yasakladı.” diyen şeytan bu asılsız sözlerle onarın ayaklarını kaydırdı.” Allah Teala da onlara şöyle nida etti: “Ben size bu ağacı yasaklamamış mıydım?  Ve size, “kesinlikle şeytan apaçık düşmanınızdır.’ Dememiş miydim?” “birbirinize düşman olarak inin, yeryüzünde bir vakte kadar barınak ve nasibiniz var.”

İşte bu ilahi ferman ile başlayan ademoğlunun dünya hayatındaki yolculuğu, kıyamete kadar devam edecek olan bir imtihan halini aldı.

Bu sayımızda “Evlilik Yolunda” konu başlığı ile Nurten Yücel’i, “Eğitimli Kadın” konu başlığı ile Selma Tümer’i, “Karanlık Devrin Aydınlık Hanımları” konu başlığı ile Gülsüm Kemikkıran’ı okuyacağız.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ocak 2021

Sayı: 68

Baciyan Arşiv