Temmuz 2015 Güneş GERÇEK A- A+
A- A+

Akrabayı Ziyaretin Önemi

“Rızkın çoğalmasını, ömrün uzamasını isteyen kişi akrabasını kollayıp gözetsin.”

İslamiyet’e göre akrabalık ilişkilerine riayet veya akrabalık bağı olarak ‘’sıla-i rahim’’ tabiri kullanılır.

Dinimizde öncelikle anne, baba ve yakın akrabalardan başlayarak ziyaret edilmesi ve onların zor günlerinde yanlarında olunması önemli bir prensip olarak belirlenmiştir.

Günümüzde ise teknoloji aile içi ilişkilerde bile derin sarsıntılar oluşturmuştur. Akraba ziyaretlerini ise yok denecek kadar aza indirmiştir.

Oysa bir ayeti kerimede ‘’Önce Allaha ibadet edip ona hiç bir şeyi ortak koşmamak ardından ana babaya ve akrabaya iyilik yapmak emredilirken, bir başka ayette ise şöyle buyrulmuştur. ‘”Ey insanlar! Adını kullanarak bir birinizden dilekte bulunduğunuz Allahtan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten sakının. Şüphesiz Allah üzerinizde gözetleyicidir.” Bu iki ayeti kerimede bizlerin anne, baba ve akraba ilişkilerimizin nasıl olması gerektiği anlatılmıştır.

Bir zat gelir Peygamberimiz(sav)’e sorar:

“Ya Rsullah, benim yakınlarım var. Ben onları ziyaret ederim, fakat onlar bana gelmez. Ben onlara iyilik ederim, onlar bana kötülük ederler. Ben onlara yumuşak davranırım, onlar bana kaba ve sert davranırlar’’ peygamber efendimiz(sav) şöyle buyurdular.’’ Eğer dediğin gibi isen onlara kızgın bir kül yediriyor gibisin. Yani( senin yaptığın iyiliğe karşılık) onların kötülüğü kendi aleyhlerinedir. Sen böyle davrandığın sürece Allah Teâlâ sana yardımcı olur ve seni onlardan korur.

Sevgili peygamberimiz(sav) , dedesi, amcası ve akrabalarına güler yüz göstermiş onlarla bağını hiç koparmamıştır. Hasta olanlarını ziyaret etmiş, iyileşmeleri için elinden geleni yapmıştır.

Bir adam Peygamberimiz (sav)’e

Ey Allah’ın elçisi: Bana cennete girmeme neden olacak bir salih amel söyle dedi. Peygamberimiz (sav) “Allaha ibadet eder, namazı kılar, zekâtı verir, akrabayı gözetirsin” buyurdu.

Bu nedenle, akrabalarımızın sevinçli ve acılı günlerinde yanlarında bulunmak bizim görevimizdir. Dinimiz böyle emretmiştir. Akrabalık ilişkilerini sürdürmek farz, bu ilişkileri koparmak ise haramdır. Akrabayı ziyaret bize sevap kazandırır, aksini yapmak ise günah kazandırır.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Temmuz 2015

Sayı: 46

Baciyan Arşiv