Mart 2014 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Teşkilat & Hanedan - Selman Kayabaşı

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle Selman KAYABAŞI’nın Teşkilat ve Hanedan isimli kitaplarını inceleyeceğiz. Selman KAYABAŞI yazdığı kitapları hikâye olarak değerlendirse de katıldığı bir programdan aslında hikâye diye yazdıklarının gerçekler üzerine bina edildiğini öğreniyoruz. "Gerçekten Devlet-i Ebed Müddet fikrini devam ettirmeye çalışan bir Teşkilat var mı?" sorusuna geçmişte yaşanan olayları mantıklı bir şekilde değerlendirdiğimizde cevap olarak "var" diyebiliyoruz.

Teşkilat, Muhafız isimli kitabın devamı. Hanedan da Teşkilat isimli kitabın devamı niteliğinde. Teşkilat isimli kitapta yazarımız Türklerin kurduğu devletlerin kuruluşunda Teşkilat isimli yapının birinci derecede rolü olduğunu belirtiyor. Anadolu’nun İslamlaşmasında, Anadolu’da kurulan beyliklerde, Mili Mücadele döneminde Milli Mücadele’nin başlatıldığı illerde, Milli Mücadeleyi başlatan isimlerde Teşkilat isimli yapının önemli bir rolü var. Tabi bunlar yazarın bir tezi. Tarihi olayları, tarihi belgeler ışığında, tarihte rol oynamış önemli şahsiyetler değerlendirilerek ortaya bir tez atıyor Selman KAYABAŞI. Olaylar ve kişilerin tarihteki rolleri bu tez doğrultusunda değerlendirildiğinde doğruluk payı çok yüksek bir tez olarak karşımıza çıkıyor. Burada tarih okurken düz bir şekilde değil de olaylar ve kişiler arsındaki bağlara dikkat ederek okuduğumuzda farklı bir tarih karşımıza çıkıyor. Aslında burada tarihimizin yeninden yazılması gerektiği ortaya çıkıyor. Çünkü bizlere öğretilen tarihle gerçek tarihimiz arasında çoğu zaman zıtlıklar ortaya çıkıyor. Şunu biliyoruz ki şu an bizlere öğretilen tarih birilerinin istediği şekilde kurgulanmış, birilerinin istediği kişileri iyi, birilerinin istediği kişiyi kötü göstermek veya sahte kahramanlar çıkartmak için uydurulmuş tarihtir.

Teşkilat’ta Teşkilat’a ait gizli bir sancak bulunuyor ve bu sancak Oğuz Kağan’la başlayan emanet silsilesinde önemi duraklardan bir olarak Nizamülmülk karşımıza çıkıyor ve bu emanet silsilesi Hanedan isimli kitapla günümüze kadar getiriliyor. Bir bakıyoruz işin içine Osman Bey giriyor, bir bakıyoruz Fatih Sultan Mehmet giriyor. Fatih, Ali Kuşçu’yu İstanbul’a davet ediyor ve özel bir harita çizdiriyor.(Teşkilat’ın şeması olduğunu iddia ettiği harita). Bir bakıyoruz Sultan Abdülhamid karşımıza çıkıyor, Vahdettin’le karşılaşıyoruz. Türkiye’nin kuruluşuyla ilgili şahsiyetlerin özelliklerine vakıf oluyoruz. Teşkilat yoğun bir şekilde çalışırken Teşkilat’ın varlığını bilen düşmanlar boş durmuyor ve Teşkilat’la ilgisini tespit ettikleri kişileri suikastlarla ortadan kaldırıyorlar.

Teşkilat ve Hanedan isimli kitapların ortak özelliği birbirinden bağımsız gibi gözüken bölümlerin aslında birbiriyle bağlantılı olduğunun ortaya çıkmasıdır. İki kitabı da okurken olayların ve kişilerin birbiriyle hiç alakası yokmuş gibi bir izlenim oluşuyor. Kitapların ikisini de sabırla okumak gerekiyor. Bir de tabi bu tür kitapları okumak için bu tür konulara ilgili olmak gerekiyor.

Yakın Plan Yayınları.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mart 2014

Sayı: 308

İlkadım Arşiv