Tarık bin Ziyad / Okay Tiryakioğlu
Mart 2019 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Tarık bin Ziyad / Okay Tiryakioğlu

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle Okay TİRYAKİOĞLU’nun kaleme aldığı Timaş Yayınlarından çıkan Ateşten Yürek Tarık Bin Ziyad isimli romanı inceleyeceğiz.

Toplum olarak tarihi olaylar ve önemli kahramanlar ile ilgili bilgilerimiz çoğu zaman kulaktan duyma seviyesinde kalıyor. Sadece olayı veya kişinin ismini biliyoruz ama olayın gerçekleşme sebebi nedir, nasıl meydana gelmiştir, sonuçları ne olmuştur veya kahramanımızın yetişme ortamı nedir, hangi eğitimleri almıştır, kahramanımızın meşhur olmasına vesile olan olaylar nelerdir gibi konuları pek araştırmıyoruz.

Tarık bin Ziyad da ismen bildiğimiz hatta adını çocuklarımıza isim olarak koyduğumuz biri. Ama yeterince bilgi sahibi miyiz? Endülüs Emevi Devletinin kuruluşundaki rolü nedir? Aslen nerelidir? Nasıl bir eğitim almıştır? Hangi mücadelelerin içine girmiştir gibi soruların cevabını tam olarak veremiyoruz.

Okay Tiryakioğlu’nun kaleme aldığı Tarık bin Ziyad romanı ile İslam Tarihinde önemli bir yeri olan kahramanımızı yakından tanıyoruz. Her ne kadar roman şeklinde ele alınsa da eserde verilen çoğu bilgi ile kaynak belirtilmesi romanı daha gerçekçi kılıyor.

Tarık bin Ziyad aslen Berberi. Kuzey Afrika’da yaşıyor. Müslümanalar tarafından 22 yaşında esir alınıyor ve daha sonra Müslüman oluyor. Müslüman olmasıyla azat ediliyor ve şanlı bir komutan oluyor. Yazarımızın ifadesiyle: “yendi, yenildi; kimi zaman cesaretiyle bütün engelleri aştı, kimi zaman tereddüt edip vazgeçmenin sınırından geçti. Ta ki rüyasında O’nu görüp askerleriyle birlikte bir an bile dönüşü düşünmemek adına tüm gemileri yakana kadar…”

İşte gemilerle birlikte geri dönüş umutlarınızı da yaktım! Rüyamda… Rüyamda Allah Resulünü gördüm! Korkmadan devam etmemizi emrediyordu! O’na itimattan daha büyük onur olur mu? Bu ülke bize verildi, anlayın bunu ve belki de çok daha öteleri. Bu yolun sonu Cennet-i Ala’dır. Saflarınızı sıkı tutun ve benden ayrılmayın!

Bu sözler Endülüs’ün fethiyle başlayan ve yedi yüzyılı aşkın bir süre boyunca İspanya’da hüküm süren İslam medeniyetinin kurucularından Tarık bin Ziyad’a aitti. Endülüs Fatihi Tarık bin Ziyad, İslam’ın Avrupa’ya şevkle yayılmasında da önemli bir rol oynadı.

Gidiyoruz yoldaşlar! Alınacak kentler, aşılacak upuzun yollar var! Gözlerimi kapattım mı geceleri, uzak şehrin ışıkları görünüyor gözlerime… Ana caddeleri, dar sokakları, adımızın anılacağı meydanlarıyla koca koca şehirler!” Diyen Endülüs Fatihi Tarık bin Ziyad’ı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr