Ocak 2014 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Tarihe Yön Veren Simalar & Ahmet Belada

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerin de yakından tanıdığı Dergimizin yayın hayatına başladığı ilk günden itibaren emeği olan, halen de Tarihe Yön Verenler sayfamızın yazarı olan, kıymetli hocamız Ahmet BELADA’nın İlkadım Yayınlarından çıkan 447 sayfadan oluşan ve dergimiz abonelerine armağan olarak verilecek olan Tarihe Yön Veren Simalar isimli eseri inceleyeceğiz.

 Hocamızın konuşma üslubunu tanıyanlar iyi bilirler. O tatlı ve içinde nezaket barındıran üslubu unutamazlar. Hocamızın bu eserinde de aynı latifliği ve nezaketi görmekteyiz.

Yayın kurulunda bulunduğumuz için eserin ortaya çıkış aşamalarının büyük bir bölümünü biliyoruz. Kıymetli okuyucularımız, bizler şuna şahit olduk ki, elinizde hazır yazılarınız olsa bile, bir eser öyle hemen ortaya çıkmıyor. Siz ona emek harcayacaksınız ki karşılığını alabilesiniz. Dolayısıyla Ahmet Belada hocamız ve kitabın hazırlanma aşamasında yardımda bulunan kıymetli arkadaşlarımızın bu eserde yoğun bir emeği var.

İnsanoğlunun örnek alma ihtiyacı çok eskiden beri vardır ve var olmaya da devam ediyor. Bu şekilde biyografi tarzındaki eserlerin bizler için en önemli yanı benzetmeyle anlatacak olursak bal yemeye benziyor. Arı çeşit çeşit çiçekleri geziyor ve bizlere çok kıymetli bir besin olan balı sunuyor. Ahmet Belada hocamız da onlarca kitabın arasında gezerek bizlere örnek olarak sunduğu mümtaz şahsiyetlerin hayatını sunuyor.

Kitap üç bölümden oluşuyor, birinci bölüm Mutasavvıflar/Cemaat Liderleri ile 17 seçkin kişi bizlere tanıtılıyor. İkinci bölümde ise-kitabın en uzun bölümü-Mütefekkirler/Alimler başlığı ile 44 İslam alimi bizlere tanıtılıyor. Üçüncü ve son bölümde ise Siyasetçilerbaşlığı altında 12 farklı siyasetçi bizlere tanıtılıyor.

Tanıyacağımız isimler arsında kimler yok ki: Abdullah bin Mübarek’le başlayan tanıma yolculuğumuz, Ahmet Yesevi, Said Nursi, İmam Rabbani, Mahmud Sami Ramazanoğlu, Muzaffer Ozak, Süleyman Hilmi Tunahan, Zeki Soyak, Cemal öğüt, Hacı veyiszade, Hayrettin Karaman, Mazhar Osman, Mustafa Asım Köksal vb. güzel insanlarla devam ediyor. Elimize aldığımızda düşürmeyeceğimiz/düşürmememiz gereken bir eser sizleri bekliyor.

Ürettiler/Dağıttılar/Öğrettiler/Çoğalttılar

Çok düşünüp çok hissettiler.

Az uyuyup az konuştular

Güneş doğmadı üzerlerine hiç…

….

Onlar bir gün güzel atlara binip uçmağa vardılar.(Mehmet Arda)


Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr