Kasım 2020 Ömer Faruk ÖZCAN A- A+
A- A+

SOSYOLOJİK SİYER- Rahmetten İstifade Edebiliyor muyuz?

Dünyada, hayatı en çok yazılan ve en çok okunan insan, araştırma yapmaya gerek olmaksızın Peygamber Efendimizdir aleyhisselam diye cevap vermiş olsak hata etmiş olmayız.

İkinci Hicri asırdan itibaren Efendimizin aleyhisselam hayatı âlimler ve mütefekkirler tarafından büyük bir titizlik ve özenle yazıldı, yazılmaya da devam etmektedir.

Sadece Müslümanlar tarafından değil, gayrimüslimler tarafından da hayatı merak edilip okunan peygamber efendimiz aleyhisselam gerçekten okunduğu gibi anlaşıldı mı?

Bu yazımızda Rasulullah'ı anlamaya, tefekkür edip yazmaya gayret ettik.

RABBİMİZ SON ELÇİSİNİ HANGİ ÖZELLIKLER İLE GÜNDEME ALDI?

Allah’ın azze ve celle Elçisi

“Yâ, Sîn. Kur'an-ı Hakîm’e and olsun ki, sen doğru yol üzere gönderilmiş peygamberlerdensin.

Son Elçi

“Muhammed, içinizden herhangi bir adamın babası değildir. O, Allah’ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi bilendir.” (33/40)

Bu hususu, Hz. Peygamber aleyhisselam kendisi de belirtmiştir: “Benden sonra artık gelecek olan peygamber yoktur.” (Müslim, fedâilü’s-sahâbe, 30)

Evrensel Peygamber

“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir; fakat insanların çoğu bilmez.” (34/28)

Alemlere Rahmet

“Doğrusu bu Kur'an’da, kulluk eden kimselere bildiri vardır. Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (21/106-107)

Yüce Ahlâk Sahibi ve Güzel Örnek

“Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlara ve Allah’ı çok anan kimselere Rasûlullah (Allah’ın Elçisi) en güzel örnektir.”(33/21)

Müjdeci Uyarıcı

"Şüphesiz biz seni bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak hak (Kur'an) ile gönderdik. Sen cehennemin halkından sorumlu tutulmayacaksın." (2/119)

Hükmeden Hakim

"Şüphesiz Allah'ın sana gösterdiği gibi insanlar arasında hükmetmen için biz sana Kitabı hak olarak indirdik. (Sakın) Hainlerin savunucusu olma." (4/105)

Onlarca ayet içerisinden sadece yedi tanesini seçtik. Bu ayetler içerisinde neden şu ayetler de yer almadı diyeceğimiz epeyce ilahi mesaj var. Biz temel hatlarıyla “en güzel örnek” Efendimizi aleyhisselam ele almaya gayret ettik.

Hayatımıza Bakan Yönüyle Peygamberimiz

Biyografik olarak çokça okuduğumuz, siyer yarışmalarında bilgi açısından hatırı sayılır puan alabileceğimiz ve hemen hemen her kitap satış noktasında bulabileceğimiz Efendimizi aleyhisselam hayatımızda bulabiliyor muyuz?

Bu soruyu sorarken romantizm olsun diye sormadım.

Gayem ve gayretim duygusallık oluşturmak da değil.

Sadece ve sadece yazmak da değil.

Başta kendimde ve toplumumuzda her geçen gün farklılaşan hayatımıza bir çeki düzen verme gayesiyle bu satırları oluşturmaya (zorlansam da) çalıştım.

Rasulullah aleyhisselam efendimiz gibi iman edelim, Allah’a güvenelim, imanımızda bizi emin eylesin.

Peygamberimiz gibi ibadet etmeye (ihlâsla) çalışalım ve hayatın tadını alalım da günahların kokusu bizleri rahatsız eder hale gelsin.

“Yüce bir ahlak sahibi” diye övülen efendimizden, doğruluğu, hayâyı, merhameti, insafı ve neyimiz eksikse oraları tamamlamanın çabasında olalım.

Sosyal hayatı eksi olarak bilinen ve dereceleri çatlatırcasına sıkıntılı halde bulunan toplumu, Peygamberimiz nasıl oldu da yirmi üç senede saadet yumağı haline getirdi. Neler yaptı da karanlık aydınlığa döndü?

Bize düşen biraz da buralara kafa ve kalp yormak değil mi?

  1. Rasulullah’ın insan ve tüm canlılara karşı sevgi ve merhameti bizlerde de olmalı. Başlangıç noktamız burası diye düşünüyorum.
  2. Çok konuşmak, yazmak ve okumanın anlam bulması için, davranışlarımızın teorilerimize alkış tutması gerekmektedir.
  3. Eğitim illa eğitim fakat sıkmadan, bunaltmadan, bıktırmadan ve dozunu iyi ayarladığımız, ahlak elbisesini hiç çıkarmadığımız bir eğitim.
  4. Bugün efendimizden günümüze taşıyacağımız en önemli olgulardan biri de adalettir. Adını değiştirip, iyimser hale getirdiğimiz, sadece kendimizi kandırdığımız iltimaslardan uzaklaşıp saf bir adalet ve herkes için.
  5. Kardeşliğin zirveye çıkışını ne de güzel anlatırız değil mi? Peki bizde o örnek tabloyu tekrardan çizip dünyanın tavanına asamaz mıyız?
  6. Günlük, bir şekilde karşılaşıp konuştuğumuz insanlara bizde umut olmaz mıyız?

Af Allah’ım af!

En iyisi burada kesmek.

Daraldım.

Yapacak işlerim yazacak cümlelerimden daha fazla olduğu için burada bırakıyorum.

Son öneri:

Dilimizi ve kalbimizi, ismine getirdiğimiz salâvatlarla güzelleştirdiğimiz Efendimizin yaşantısıyla da dünyamızı ve ahiretimizi saadet iklimine çevirmenin gayretinde olalım.

Selam ve Dua ile…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr