Ağustos 2022 Ömer Faruk ÖZCAN A- A+
A- A+

SOSYOLOJİK SİYER- Hayati Ayarlarımız

Taşıdığımız nefs, aldığımız nefes, yediğimiz nefis yiyecekler, baktığımız ve gördüğümüz enfes manzaralar, hepsi yaratmaya tek layık olan, yarattığını en güzel şekilde var eden Allah'a aittir. Sahibi olduğumuzu zannettiğimiz hayatın bize emanet edildiğini unutmamamız gerekmektedir.

Mülkünden sadece okyanusta damla niteliğinde bir varoluşa sahip olduğumuz hayatı yine O’nun istediği gibi yaşamak, kazanabileceğimiz en büyük nimeti, Allah'ın rızasını kazandırır.

Allah’ın celle celalühu rızasını kazanabilmek için bazı formüllere ihtiyacımız var.

O formüller herkesin ulaşamayacağı ya da bilimsel verilere dayanan, deney gözlemle bulunabilen şeyler değil.

Başka bir ifadeyle hayatı kurallarına göre yaşamalı, rayından çıkarmamalı ve ayarlarımızı bozmamalıyız.

İki Ana Maddede Hayatı Yaşama Rehberi

1- "Hayat kitabımızı " yaşamak için okumak.

a) Entelektüel gelişim için, bilinmek ve bildirmek için değil, öncelikli olarak kendimizi bilmek için okumak.

b) Sesi, sanatı, takdiri ve tebrikleri konuşturmak yerine, eksiklerimizi gidermek, manevi hayat kalitemizi artırmak, kirlenen ruhunuzu arıtmak, Yaratanı anmak ve Hayy olan Allah azze ve celle tarafından hayırla anılmak için okumak.

c) Hayat rotamızı belirlemek, yeni ufuklara yelken açmak, küçük dünyamızdan ve görülmeyen ideallerimizden, büyük dünyaya ve nebevi istikbale (asrısaadet hedefine) varmak için okumak.

d) Tembellikten, cahillikten, korkaklıktan, önümüze çektiğimiz ve çekilen setlerden (bahaneler vb) kurtulup, yeni yeni iyilik ve hayır kapıları açabilmek için okumak.

e) Hakk ve hakikati kavramak, rahmet yolunda yorulmak, aşk ve sevgiyle yoğrulmak, ilahi mesajlarla doğrulmak, her türlü fuhşiyattan kurtulmak, inançsızlık ve günah bataklığına saplanan insanlığa el vermek için okumak.

f) Yüreğimizde cihad aşkını yakmak için okumak. Yanan küfür ateşini söndürmek için okumak.

g) Kaybettiklerimizi bulmak, bulduklarımızın kıymetini bilmek, tevbe silgisiyle karanlığı silmek, hayatımıza "ilahi nur" ile devam etmek için okumak.

Alfabenin bütün harflerini defalarca baştan sona dizerek maddelesek dahi meramımızı tam anlatmış olamayız.

Zaten her okuyuş bize kendimizi yenilemeyi sağlıyor. Bu aynı zamanda zamanı ve zemini yeniden okumaya da basamak oluyor.

Zihin ve fikir dünyamızın çapına göre de yeni çıkarımlar ve kazanımlar elde ediyoruz.

2 - "En Güzel Örnek" ile Yaşamak.

  1. Doğru yolda hedefe ulaşmak için rehberimizin de sağlam olması gerekir. Hele bu rehber, rahmeten lil âlemin (âlemlere rahmet )ise. Navigasyonsuz adres bulmanın zorlaştığı bu dönemde, hedefine ulaşmış tüm insanlar, Rabbinin manevi uyarıcılarının işaretlerini takip etmişlerdir.

 

  1. Yaşayarak öğrenmek yerine yaşanmışlardan ders almamız gerekir. Hz. Adem aleyhisselam ile başlayan ve Hz Peygamber aleyhisselam Efendimiz ile biten yeryüzünün ıslah abidelerinin hayatları, bizzat hayat kitabımızda tecrübe numuneleri olarak bizlere sunulmaktadır.

 

  1. Cehaletten saadete ulaşmak için kainatın en başarılı öğretmeninin öğrencisi olmak zorundayız. Hayatı her alanda anlamlı kılan ve kendisinin manevi sofrasından istifade edenler bugün insanlığın gurur tablosu olarak tarihte yerlerini aldılar.

 

  1. İyiliğe ancak iyilerle yürürüz. Hayatını iyiliğe adamış peygamberimiz, vazifesine başlamadan dahi iyi insan olduğu tescil edilmiş bir değerdir. Islah faaliyetlerine başlayınca, egosuna ve menfaatlerine yenilmiş insanlar tarafından dışlansa dahi “sen kötü ve yalancı birisin” diye nitelenmemiştir. Sadece dostlarının değil, ebedi düşmanlarının dahi takdirini almış bir elçi bize önderlik yapıyor.

 

  1. Hayatı sevgiyle yürüyen rehberin ardından gitmek. Hayatı ölçü olmuş ve ümmetine dengeyi yaşayarak öğretmiş Efendimiz aleyhisselam dünyada en çok sevilen insan olmuştur. Çünkü O, sevgi ile yaşamış, sevgiyi yaşamıştır. Rabbimizi, emir ve yasaklarını, insanları -özelde inananları- sevmiştir.

Sonuç olarak;

Yaşıyoruz ve yaşayacağız. Madem hayattayız, en iyisini yaşamaya gayret edelim.

Allah’ın azze ve celle yolunu, Resulünün aleyhisselam önderliğinde yaşayalım.

Selam ve dua ile…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr