Şubat 2021 Bekir Türker A- A+
A- A+

SİZDEN GELENLER- Çöle İnen Nur

İnsanlık tarihinin karanlık sayfalarını aydınlatacak olan nur, Efendimiz (sav)’de vücut buldu. Sene, 571. Yer, Mekke-i Mükerreme. Hal-i hazırda en mükemmel bir intizam içerisinde yaratılan insan, maddiyatta olduğu kadar maneviyatta da zirve olabilmek için Habib-i Zişan efendimizi beklemek zorunda idi.

İnsanlığın her döneminde Allah Teâlâ’nın varlığını, birliğini, emir ve yasaklarını, iman ve inanç kaidelerini, bizzat yaşayarak tebliğ eden Peygamberler, insanca yaşamanın, insan onurunun ve insani asaletin temsilcileri olmuşlardır. Ve elbette ümmeti olmaktan onur duyduğumuz iki cihan serveri Efendimiz Hz. Muhammed (sav) insanlık âlemini şereflendirmiş, insanlığın umudu olmuştur.

Efendimiz aleyhissalatü vesselam, onurun zirvesi olarak insanlığın sultanı, gönüllerin hâkimi, hidayetin sözcüsü, vicdanların seslendiricisi ve son Hak Peygamber olarak hepimizin iftiharı ve manevi rehberidir. O, merhamet ve hakkaniyet doruğudur. O, şefkat, edep, ahlak ve hamiyet kubbesidir. O, iyilik, güzellik, incelik ve zarafet kıblesidir. O, haysiyetin simgesi; onurun kalesi, sevginin ve hürmetin ihtişamıdır.

Resul-i Ekrem Efendimiz, yaklaşık 14,5 asır evvel cahilliğin ortamına nur topu gibi inmiş, ihlâsla bezenmiş çağrılarıyla insanlığın önüne düşmüş, affın, eşitliğin ve keremin tebliğini yapmıştır. Hira Dağı’nda inen mübarek vahiy, insanoğluna onurlu olmayı göstermiş, bu kutsi miras Efendimizin nefesiyle öğretilmiştir. Bir ve Samet olan, doğmayan, doğurulmayan, misli ve benzeri de bulunmayan, her şeye kadir Allah Teâlâ’ya iman, bağlılık ve yakınlık O’nun yılmayan iradesiyle yayılmış ve manevi azap içinde kıvranan gönüllere ulaştırılmıştır.

İhtiyacımız olan hikmeti, huzuru ve kardeşliği sevgili Peygamberimizin nurlu hayatında arayıp bulabileceğimize canı gönülden inanıyorum.

Salatü selam olsun, âlemlere rahmet olarak inen Efendimize. Selam olsun, Peygamberimizin sevgisiyle yanıp kavrulanlara. Selam olsun, Resulullah’ın şefaatine nail olacaklara.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr