Ağustos 2016 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Sahabe Dönemi ve Muhammed Salih Ekinci

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle İlkadım Kitaplığımıza yeni bir eser daha kazandıracağız. Muhammed Salih EKİNCİ hocanın kaleme aldığı Tarihte Metod ve Tarihi Tetkikler Işığında Sahabe Dönemi isimli güzel çalışmayı inceleyeceğiz.

Kitabımız kaynakça ile birlikte 360 sayfadan oluşuyor. Eserin orijinali Arapça. Türkçeye tercüme eden Muhammed Salih Ekinci hocanın talebesi Mehmed Ecir Eşiyok.

Yazarımız, sahabe efendilerimizle ilgili genel bilgileri verdikten sonra özelde Hulefa-i Raşidin dönemini ve öne çıkan olaylarını inceliyor. Bu geniş konuyu da konuya halel getirmeyecek şekilde özetliyor. Meseleleri araştırıp, onları adaletle değerlendiriyor. Hakkı araştırıp, hepsine insafla yaklaşıyor, taraf tutmuyor, tefrika yapmadan topluyor, okuyucuyu ayrılığa değil, birliğe götürüyor. Yani yıkıcı bir üslup değil yapıcı bir üslupla bizlere konuyu aktarıyor.

Kitapta; sahabe efendilerimizin durumları, önlerine çıkan problemleri çözmekte nasıl hikmetli bir şekilde davrandıkları, davranışlarında HAKK’A yardımcı olmak ve tevhid bayrağını yükseltmek için her türlü çabayı sarf ettikleri basiret sahibi olan herkese gayet güzel bir şekilde açıklanmış.

Kitabın özelliklerinden bahsedilirken “Sahabe tarihini okumak isteyen herkesin elinde bu kitap bulunmalı ve defalarca okunmalıdır.” cümlesi dikkat çekici. Çünkü “Bu kitapta genellikle Ashab-ı Kiram’ın başlarından geçen olaylar adilane bir tarzda ele alınmış ve hall-ü fasıl edilmesi için Ehli Sünnet vel Cemaat âlimlerinin kelamlarından deliller nakledilmiştir. İbnu Sebe melununun menfi ve yıkıcı propagandasına kapılarak veya katılarak bir kısım sahabiye dil uzatan ve çeşitli iftiralarda bulunan kimselerin maskesini yırtan eserlerden biridir bu kitap.” şeklinde açıklamadan da kitabın ne derece önemli olduğunu anlıyoruz.

Prof. Dr. Halil Çiçek de “Evet, müellif uzun kitaplarda dağınık bulunan ve şu tehlikeli ve korkunç konuda yazılanların cevabını toplamıştır. Gönüllere şifa veren, kalbleri rahata kavuşturan, Rasulullah’ın bazı sahabelerine karşı insanın kalbinde bulunması muhtemel olan buğzu bertaraf eden cevaplar getirmiştir.”

Günümüzde ümmetin kahramanlarının hayatını bilmeyen, cahil çevrelerin tesirinde kalan bazı kimselere veya bazı sahabalere buğzedilen ortamda yetişen birtakım kişilere sahabe efendilerimizle ilgili en ufak bir şüpheye dahi düşürmeyecek kıymetli bir kitap, Sahabe Dönemi Kitabı. Bütün kardeşlerimin mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr