Haziran 2014 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Ruhlar Kuyusu & Operasyon

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ayki sayımızda Turgay Güler’in üçüncü romanı olan Ruhlar Kuyusu ve Selman Kayabaşı’nın Operasyon isimli beraber inceleyeceğiz.
Turgay Güler’in Ruhlar Kuyusu romanı Mehdix ve Sır Küpü isimli romanlarının devamı olarak hazırlanmış üçüncü romanıdır. Bu tür romanlar gerçeklik teorisi özelliğini taşıyor. Yani gerçek hayattan alınan bazı olaylar esrarengiz diyebileceğimiz şekilde kurgulanarak okuyucunun merak duygusu en üst seviyeye çıkartılarak bizlere sunuluyor. Romandaki kahramanlarımızın isimleri kullanılmasa da biz onların kimler olduğunu rahat bir şekilde anlayabiliyoruz. Ayrıca kurgulanan olay/lar genel olarak tanıdık geliyor. Bunun için de kitap daha ilgi çekici hale geliyor.
Ruhlar Kuyusu’nu dünya üzerinde karanlık işlerin çevrildiği yer olarak tanımlayabiliriz. Bu kuyunun içinde kimler yok ki, başta İngiltere olmak üzere İsrail, tapınakçılar, Siyonistler vb. bunların ortak amacı para. Yani menfaatleri. Menfaatleri için yapamayacakları iş yok. Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı gibi. Birinci Dünya Savaşı’nı çıkartarak bir cihan devletini ortadan kaldırmak ve toprakları üzerinde bulunan, öncelikle petrol olmak üzere, değerli madenleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak. İkinci Dünya Savaşı’nı çıkartarak bölgemize bir çıban olarak bırakılan İsrail gibi bir devlet kurarak bölgedeki karışıklığı sürekli canlı tutmak. Bu Ruhlar Kuyusu dünyanın her bölgesinde farklı yapılanmalarla varlığını devam ettiriyor. Bunları bulmak için parayı takip etmek yeterli. Parayı takip ettiğinizde bu yapıdan olanlara ulaşabiliyorsunuz. Gezi olayları, 17 Aralık ve sonrasında gelişen olaylar kitapta güzel bir şekilde işleniyor. Tabi bunların hepsi kurgu!
Selman Kayabaşı’nın Operasyon kitabı tarihi gerçeklerle bağlantılı olarak yazıldığı için bir anlamda daha bilgi verici diyebiliriz. Selman Kayabaşı’nı Teşkilat, Muhafız, Hanedan kitaplarından tanıyoruz. Yazar bizlere farkına varmayı öğretiyor bence. Tarihte yaşanmış bazı olayların günümüzle nasıl da bağlantılı olabileceğini öğreniyoruz mesela. Bu kitapta da İngiltere karşımıza çıkıyor yine. Özellikle İngiltere’ye hâkim olan 40 zengin aile. Dünya üzerinde bunlar da menfaatleri için yapmayacakları kötülük yok. Zaten kitabı okurken Afrikalılara, Kızılderililere yaptıkları zulmü kısmen okuduğumuzda zulümlerini bir nebze olsun fark edebiliyoruz.
Operasyon kitabımız ismini, Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu bir yapının ülkemizin bağımsızlığı için Bursa’nın bir köyünde konuşlanmış bizden gözüken yabancılara karşı yaptığı operasyondan alıyor. Muhsin Yazıcıoğlu’nun Teşkilat’a nasıl girdiği ve kısmen de olsa yaptığı çalışmalar hakkında bilgi sahibi oluyoruz.
Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesi için oynanan oyunu, etrafında özellikle tercüme odasında görevli kişiler ve Mithat Paşa’nın hainliklerini okudukça tarihimizdeki kişileri yeterince tanımadığımız ortaya çıkıyor.
Ayrıca bu kitapta birinci dünya savaşı sonrasında ülkemizde kurulan İngiltere Bankasının varlığından haberdar oluyoruz. Ülkemizdeki tüm kirli oyunların planlandığı banka.
İki güzel kitap sizleri bekliyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr