Aralık 2013 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Peygamberimizden 101 Hatıra & Sahabeden 101 Hatıra

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay İlkadım Kitaplığımıza iki yeni kitap daha ekleyeceğiz. Prof. Dr. Yaşar Kandemirhocamızın hazırladığı, Tahlil Yayınlarından çıkan Peygamberimizden 101 Hatıra ve Sahabeden 101 Hatıra isimli kitapları inceleyeceğiz.

Prof Dr. Yaşar Kandemir hocamızı görüntülü medyada yaptığı Şifa-ı Şerif hadis sohbetlerinden tanıyor ve takip etmeye çalışıyoruz.

Peygamberimizden 101 Hatıra isimli eserimizle ilgili Hocamız şöyle diyor:

“…Peygamber hatıralarından 101 tanesi, güvenilir hadislerden derlendi. Asr-ı Saadetten derlenen bu gonca güller, burcu burcu kokusuyla sizi alıp o kutlu çağa götürecek, dünyanın en bahtiyar insanlarıyla birlikte Peygamberin gül bahçesinde gezinmenizi sağlayacak.”

Her bir bölümde farklı farklı hatıralar bizleri bekliyor. Belki de çoğunu biliyoruz ama Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemle ilgili olunca hatıralar insan farklı duygular içerisinde okuyor ve dinliyor bu hatıraları. Hatıralardan biri şöyle: Vabısa ibni Ma’bed radıyallahu anhın başından geçmiştir olay. Peygamber Efendimize iyilik ve kötülüğü sormaya gelmiştir Vabısa radıyallahu anh. Efendimiz o mübarek sahabe efendimizi dizlerinin dibine kadar yaklaştırır ve üç parmağını birleştirip Vabısa’nın göğsüne vurup: “Vabısa! Kalbine danış! İyilik; kalbinin uygun gördüğü ve yapılmasını onayladığı şeydir. Kötülük ise; kalbi tırmalayan, başkaları sana yap diye fetva verse bile, içine sinmeyen şeydir.” (s. 72)  

Sahabeden 101 Hatıra isimli kitabımız ise 240 sayfadan oluşuyor. 1400 yıl önce yaşmış ve her biri bizim için çok değerli olan sahabe efendilerimizden 101 hatıra bizleri bekliyor. Yaşar Kandemir hocamızın ifadesiyle: “Sahabiler, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin talebesi, bizim hocamızdır. Peygamber Efendimizi kendimize nasıl model alacağımızı ve güzel dinimizi nasıl yaşayacağımızı bize onlar öğretti. İyi Müslüman olmak için Allah’ın Rasulünü ve O’nun izinden giden ashab-ı kiramı örnek almak şarttır.

Sahih hadis kaynaklarından derlenmiş hatıralar bizleri bekliyor. Her biri farklı farklı alanlarda bizler için model insandır ashab-ı kiram. Öyleyse bizlerin de sık sık bu güzide insanlarla ilgili hatıraları zihnimizde canlı tutmamız gerekiyor.

Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor:

Peygamber Efendimizin mescidinde yatıp kalkan Suffe ehlinden yetmiş kişi gördüm. Hiçbirinin üzerinde bütün vücudunu örten doğru dürüst bir elbise yoktu. Ya belden aşağısını bir parça kumaşla örterler veya boyunlarına bağladıkları bir kumaşla belden yukarısını kapatırlardı. Bu giysilerin bir kısmı onların baldırlarına, bir kısmı topuklarına ancak ulaşırdı. Mahrem yerleri görülmesin diye elbiselerini elleriyle toplarlardı. (s.43)

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr