Osmanlı Gerçekleri
Ekim 2016 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Osmanlı Gerçekleri

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay İlkadım Kitaplığımıza güzel bir eser daha kazandıracağız. Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL hocamızın Osmanlı ile ilgili sorular ve cevaplarından oluşan Osmanlı Gerçekleri isimli kitabı inceleyeceğiz.

Hiç şüphesiz ecdadımız dünya tarihi içerisinde çok önemli devletler kurmuştur. Yeri gelmiş bu devletin adı Büyük Hun Devleti olmuş, yeri gelmiş Karahanlı Devleti olmuş ve İslam’la tanışmış. Yeri gelmiş Büyük Selçuklu Devleti olmuş ve İslam dininin önemli müesseselerinin koruyucusu olmuş ve İslam dışı düşünce akımlarının İslam topraklarında yayılmasını engellemiş; yeri gelmiş Osmanlı Devleti olmuş, mefkuresi i’la-yı kelimetullah olan ve İslam’ı dünyanın çeşitleri bölgelerine taşıyarak din-i mübine hizmeti devam eden.

Bir büyüğümüzün ifadesiyle “Osmanlıyı sevmek imandandır.” Bizler Osmanlı devletini yüce dinimizi en güzel şekliyle temsil edip müesseseleştirdiği ve sahih İslam inancını yüzyıllar boyunca alnının akıyla taşıdığı için severiz. Osmanlı, fetihleriyle, âlimleriyle, İslam’a olan saygısıyla, her tarafa mühür gibi vurduğu ve yüzyıllardır ayakta duran şaheserleriyle halen gündemimizde. Osmanlı bizi besleyen damarların en önemlilerinden.

Sistem, Osmanlı’ya sövmeyi ve Osmanlı’yı bizlere kötü göstermeyi kendisine görev olarak algılamıştı. Bunu en yüksek perdeden de her ortamda ifade etmişlerdi. Ama unutmamak gerekir ki bizler kökü binlerce yıl geride olan bir medeniyetin temsilcisiyiz. Doğrularıyla, yanlışlarıyla Osmanlı Devleti bizimdir. Hepimiz yüz yıl öncesine gittiğimizde görürüz ki dedemiz Osmanlı vatandaşıdır.

Ahmet ŞİMŞİRGİL hocamızı tanımayan kalmamıştır artık. TV’deki akıcı ve tatlı üslubunu sorulara verdiği cevaplarda da görüyoruz. Ahmet Hoca bizlerin diliyle konuşuyor ve yazıyor. Okumalı ve takip etmeliyiz. Ahmet Hoca kaynaklarla konuşuyor ve yazıyor. Bizlerin bildiği veya bilmemiz gereken Osmanlı’yı anlatıyor.

Osmanlı Gerçekleri kitabında hangi sorular bizleri bekliyor peki?
Osmanlı’yla Kayı boyunun ilişkisi neydi?
Ertuğrul Gazi, Muhyiddin-i Arabi ile karşılaştı mı?
Osmanlı Devleti, Selçukluların devamı mıdır?
Enderun mektebinin sırları nelerdir?
Osmanlı’yı idare edenler nasıl yetiştirildiler?
Devşirme sistemi Türklüğe ihanetin adı olabilir mi?
Fatih ve fetih hakkında çarpıcı gerçekler...

Gerçek tarihimizi dizilerden ve filmlerden ziyade Ahmet ŞİMŞİRGİL gibi güvenilir kaynaklardan öğrenmeye dikkat etmeliyiz.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr