Mayıs 2015 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Ölçüler Dengeler & Fazilet Toplumu

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle Rahmetli Zeki SOYAK hocamızın bizlere miras bıraktığı ve İlkadım Yayınlarımızdan çıkan iki güzel eseri inceleceğiz. İnceleyeceğimiz kitaplar Ölçüler Dengeler ve Fazilet Toplumu’dur.

Okumayı sevenler tarafından bir kez okunup da kitaplığa kaldırılmayacak kitaplar vardır. Bu tür kitapları sürekli okuruz, arkadaşlarımıza tavsiye ederiz, önemli cümlelerin altını çizeriz, çeşitli notlar alırız. Bizim için önemli kitaplardır bu kitaplar. İşte bizlerin hayatında da mutlaka okumamız gereken, bilhassa da içerisindeki bilgileri hayata yansıtmamız gereken iki güzel eserle birlikteyiz bu ay. Ölçüsüzlüklerin ölçü, dengesizliklerin denge kabul edildiği; her gün bizi biz yapan medeniyet kodlarından uzaklaştığımız ve aklımızın almadığı vahşetlerin sergilendiği zamanımızda birer ab-ı hayat olan iki eserle birlikteyiz bu ay. Bu ay sizleri kitaplarımızdan seçtiğimiz berceste olabilecek cümlelerle baş başa bırakıyorum.

“Cisim ülkesinin padişahı ruh, veziri akıldır. Aklı ön plana çıkarıp ruhun fonksiyonunu azaltırsanız, cisim ülkesinde anarşi ve terör hâkim olur. Akıl, kişiyi, Rabbini tanıyıp imana kılavuzlamakta bir vasıtadır. Cisim ruhun biniti, akıl da yardımcısıdır. Aklı ve cismi yok farz etmek ve onları devre dışı bırakmak da dengeleri bozar. Demek oluyor ki insan öncelikle kendi bünyesinde yani ruh, akıl ve cisim arasındaki dengeyi muhafaza etmeli, Şeriat ahkâmını, Şeriatın koyduğu ölçüleri öncelikle kendi özünde hayata geçirmelidir.”

“İnsanlık semasını aydınlatacak, insanlığa sükûn, adalet, saadet bahşedecek bu gayeyi gerçekleştirmek için, Müslümanların bütün düşünce, söz ve amellerinde, hizmetlerinde, teşkilatlanmalarında İslami ölçülere tam olarak uymaları gerekir… Ölçüsüzlük, taşkınlıkları, aşırılıkları, çirkinlikleri ve yanlışları beraberinde getirir. Müslüman ölçülü insandır.”

“Hayatını ziyan etmek, gününü gününe müsavi yapmak istemeyen, zamanı değerlendirmelidir. İçinde bulunduğu zamanı değerlendiren, aynı zamanda maziyi de, istikbali de değerlendirmiş olur.”

“Bir insan için hakkı tebliğ etmek ve batıldan sakındırmak, hayra öncü, şerre mani olmak ne büyük bir lütuf, ne büyük bir nimettir.”

“Fani olanı baki olana, dünyayı ahirete tercih edenler, Allah Teâlâ’dan değil insanlardan korkanlar, akl-ı selim sahibi olamazlar. Öleceği ve ölümden sonra zorLu bir hesaba çekileceğini bilip de, sürekli kahkahalarla gülenler, haram mal devşirenler, kalbine Allah ve Peygamber sevgisi yerine, dünya, mal ve makam sevgisini yerleştirenlere nasıl akıllı denilebilir.”

“Tefekkür edelim, fert, aile ve toplum olarak nasıl bir manevi perişanlık içinde olduğumuzu idrak edip, gözyaşlarımızla secdelerimizi ıslatarak tevbe ve istiğfar edip Rabbimize dönelim; Rabbimize dönelim de vuslat şerbetini içip, fena fillah olalım. Efendimiz, canımız Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin haber verdiği saadet toplumundan olalım.”

“İnsanların takdirini kazanmak için çalışan, Rabbinin tekdirine muhatap olur. Allah Teâlâ’nın takdirini kazanmak için çalışan, salih kulların da takdirini kazanır.”

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr