Temmuz 2016 Mehmet ERTURAN A- A+
A- A+

Ne Haber?

SÖZLÜK

Çırpını çırpını giden atlardan indik, girmek için patavatsız yurttaşlar sırasına... İsmet Özel

Bir kalbimiz var. Aslında sadece kalbimiz var. Başka bir şeyimiz yok. Mehmet Dinç

Hep yarınları bekledi bu insanlar, geldiğini hiçbir zaman fark etmediler. Erdem Beyazıt

Hakikat ben de demek yerine hakikatin bendesiyim (kölesiyim) anlayışını yaşatmak gerekmektedir. Selim Tiryakiol

Size beğeneceğiniz şeyler söylemeye gelmedim. Size, beğenseniz de beğenmeseniz de hakikati söylemeye geldim... Malcolm X

Toplumun bireye, bireyin bedene, bedenin ise hazza indirgendiği bu çağda insanın evden, sorumluluktan, aileden kaçması için bütünden parçaya doğru giden tüm yollar cilalanmış, ışıklandırılmıştır. Ayşegül Genç

Hakiki sevgi, iyilik gördüğünde artmayan, kötülük gördüğünde de eksilmeyendir. Muaz-ı Razi

Dindarlığımızın derinliği değil, görünürlüğü arttı. Bilinç, ritüele yetişemedi. Murat Türker

Yazmak veya yazar olmak kendi başına bir değer değildir. Çünkü doğruları yazmak değil, yaşamak yiğitliktir. Mehmed Alagaş

İslam; sosyal hayat değilse, siyaset değilse, ekonomi değilse başka nedir bilemiyorum! Hasan el-Benna

AJANDA

1. Ali Bulaç’ın on yıllık çalışması olan 7 ciltlik Kur’an Dersleri (Dirâsâtü’l-Kur’an) adlı meal ve tefsir çalışması Çıra Yayınları’ndan çıktı.

2. Sema Maraşlı’nın “Kocanız Romantik midir?” başlıklı bir köşe yazısı var. Okuduğunuza pişman olmayacağınız türden.

3. Kerem Gümüş’ün her satırına katıldığımız “Türkiye’ye Atılan Atom Bombası” başlıklı köşe yazısı Acun Ilıcalı’yı deşifre eden yazılar arasındaki yerini aldı. Okudunuz mu?

4. Çıktığı 61 maçın 56’sını kazanan Muhammed Ali’nin başına aldığı yumrukları tespit etmek için maçları tek tek incelendi ve kafasına 29 bin yumruk yediği ortaya çıktı. Muhammed Ali, 3 Haziran 2016’da vefat etmişti.

5. İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, ‘terörist’ olarak nitelediği öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmemesi yönünde polise talimat verdi.

6. Mekke’de başarılı bir grup öğrenciye Kâbe’yi ve Harem-i Şerif'i temizleme ödülü verildi.

7. Uluslararası Af Örgütü, Afganistan’da yaşanan olaylardan dolayı son üç yılda 1,2 milyon Afgan’ın evlerini terk edip mülteci durumuna düştüğünü açıkladı.

8. Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, okul müdürleriyle yaptığı bir toplantıda “10. Yıl Marşı geçmişte kalmıştır, 2023’te 100. Yıl Marşı’nı yazacağız.” diyerek 10. Yıl Marşı’nın okullarda okunmasını şifahen yasakladı.

9. Muş Alparslan Üniversitesi araştırma görevlilerinden Cahit Karaalp’a Adnan Oktar hakkında kaleme aldığı eleştirel yazılar için 11 bin TL para cezası verildi.

10. Doğu Perinçek, ekibinin Beşar Esad’la yaptığı görüşmelerin ardından Dışişleri’ne gidip yetkililere bilgi verdiklerini açıkladı.

11. Başbakan Binali Yıldırım “İsrail, Suriye, Rusya, Mısır... Akdeniz ve Karadeniz’i çevreleyen bu ülkeler arasında daimi düşmanlık olmaz.” diyerek yaşanan yakınlaşmalara işaret etti.

***

Gannuşi: “Siyasal İslam’ı Bırakıp Demokratik İslam’a Geçiyoruz”

Tunus’taki Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi, partisinin 2012’den beri yapılan ilk kongresinin açılışında laiklik ve özgürlük vurgusu yaptı. Gannuşi, 1991’de terk etmek zorunda kaldığı Tunus’a Arap Baharı yakıştırması yapılan sürecin ardından yirmi yıl sonra, 2011’de geri dönmüştü. Kongreden önce Fransa’nın Le Monde gazetesine konuşan Gannuşi, Nahda olarak içinde bulundukları ve kendisini haklı eleştirilerin hedefi haline getiren dönüşüm hakkında “Tunus’ta artık demokrasi olduğu, 2014 anayasasının seküler olduğu ve radikal İslam’ı(?) sınırladığı, Nahda olarak siyasal İslam’ı bırakıp demokratik İslam’a geçtikleri, siyasal İslam’ı temsil etmedikleri ve Müslüman demokrat oldukları…” gibi kabul edilemez açıklamalarda bulundu. Gannuşi son olarak Middle East Eye internet sitesine verdiği röportajda ise “Ortadoğu’daki bütün İslamcılar, laiklerle ve Müslüman olmayanlarla hakiki bir uzlaşma içine girmeli.” çağrısında bulundu.

Huzurevinin İçine Kreş Açtılar

Amerika’da 400’den fazla insanın yaşadığı bir huzurevinde yaşlıların kendilerini sosyal hayattan tecrit edilmiş hissetmelerini önlemek için güzel bir projeye imza atıldı. 1-5 yaş arası bebek ve çocukların kabul edildiği “Kuşaklararası Öğrenme Merkezi” adıyla hizmet veren anaokulu/kreş projesi orijinal bir fikir ve verimli bir sosyal çalışma olarak hayata geçti. Programın yaşlılar ve çocuklar için sağladığı faydalar şöyle sıralanıyor; Çocuklar engelli insanlarla iletişime geçmeyi öğreniyorlar, yaşlanma sürecini öğreniyorlar, yaşlılara karşı bir bakış açısı kazanıyorlar. Yaşlılar ise çocuklarla vakit geçirerek onlara faydalı olduklarını düşünüp işe yaradıklarını hissediyorlar, meraklı ve enerjik çocuklarla mutlu vakitler geçirmiş oluyorlar, çocuklarla birlikte resim ve yemek yapıp onlara hikâyeler okuyorlar.

İsviçre’de Müslüman Öğrencilere Tokalaşma Zorunluluğu

Avrupa’dan her zaman farklı olma iddiasında bulunup tarafsızlık ilkesine göre hareket eden ve bu amaç uğrunda terör listeleri oluşturmayan, AB ve NATO’ya karşı mesafe koyan İsviçre, ilk olarak 2009’da kabul ettiği minare yasağı ile İslam âleminin öfkesini üzerine çekmişti. Ardından 2013’te İsviçre’nin İtalyan kantonu Tessin’de yapılan yerel bir referandumun ardından %67’lik bir oyla peçe yasaklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise İsviçre’nin Basel şehrinde iki Müslüman erkek öğrencinin bayan öğretmenleri ile tokalaşmayı kabul etmemesi üzerine yeni bir tartışma başladı. Şehrin eğitim kurumu da öğrencilere gerektiğinde öğretmenleri ile tokalaşma zorunluluğu getirdi. Karara uymayan öğrencilerin ailelerine 5 bin İsviçre frangı (15 bin lira) para cezası verileceği açıklandı. İsviçre’deki selefi camia, öğrencinin tavrının İslam fıkhına göre yanlış olmadığını belirtti. Onur Fişek’e göre olayın ülke gündeminde yer alacak boyutta tartışılmasının nedeni “İsviçre siyasetinin en güçlü aktörü İsviçre Halk Partisi’nin bu gibi olayları kullanarak toplumda kutuplaşma oluşmasını sağlaması ve İslamofobi yanlılarının desteğini almak istemesi.”

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Temmuz 2016

Sayı: 336

İlkadım Arşiv