Namaz Muhasebesi - Nureddin Yıldız
Ocak 2017 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Namaz Muhasebesi - Nureddin Yıldız

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay da İlkadım Kitaplığımıza güzel bir eser kazandıracağız. Nureddin YILDIZ hocamızın Tahlil Yayınları’ndan çıkan Namaz Muhasebesi isimli eserini inceleceğiz.

Kelime-i Tevhid’le başlayan ve ibadetlerle devam eden bir Müslüman kimliğimiz vardır. Müslüman olarak yaşamak ve Müslüman olarak ölmek en büyük emelimizdir. Yeme içmeden, konuştuğumuz kelimelere kadar her şeyi bu emelimize göre şekillendirmeye çalışıyoruz.

Müslüman olmamız şüphesiz bizim belirlediğimiz ve sürdürdüğümüz kurallara göre değildir. Allah Teâlâ “Müslüman olma” ve “Müslüman kalma”nın kurallarını belirlemiştir. Bu kurallara uyarak yaşamak Müslümanlıktır. Zira Müslümanlık iddialarla sürdürülemez.

İslam dininin en önemli beş şartından biri namazdır. Namaz, belki de “en önemli” olarak ifade edildiğinde dahi hakkı verilmiş olmuyor. Çünkü Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz namazı, küfürle aramızdaki fark olarak belirtmektedir.

“Namazın önemi için ne söylense yeridir. Namaz; dinin direği, Müslümanın kurtuluşudur. Namaz, İslam’ın halkalarından en son çözülecek olandır.”

“Namaz, tekrarlanan bir ibadet olmanın ötesine taşınıp arındıran bir ibadet olarak eda edilme seviyesine çıkarılmalıdır.”

Bu eserde Nureddin YILDIZ hocamız namazı gündemimize tekrar taşıyor. Namazla ilgili konuları kısa ve öz bir şekilde bizlere anlatıyor.

Namazlarımız rutin bir iş haline mi geldi? Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem son nefeste dahi bizlere “namaz, namaz” diyorsa hayatımızda namazın yeri nerededir? Ne okuduğumuzu bilmez bir halde miyiz, huşulu bir namaz mı hedefliyoruz? Camiye, cemaate ne kadar dikkat ediyoruz? Camilerin tezyinatına gösterdiğimiz dikkati cemaatin yetişmesinde gösteriyor muyuz? Camide duyduğumuz çocuk sesleri bizleri memnun mu ediyor yoksa nerden çıktı bu çocuklar mı diyoruz? Camilerimizin her işiyle ilgilenebiliyor muyuz? Namaz çağına gelen çocuğumu namaza başlatma noktasında bir hedefim var mı? Çocuğumun namaz kılmasıyla ne kadar ilgileniyorum? Bu ve buna benzer soruların cevapların yer aldığı faydalı bir eser Namaz Muhasebesi kitabı.

Rabbimiz; kurtuluşumuzun sembolü kıldığın namazla sana yaklaşmayı dileriz. Bizi namazla şereflendirdin. Secdeyi bizim için sana en yakın pozisyon yaptın. Sana hamd ederiz. Seni övmek için söylenebilecek ne kadar ulvi söz varsa onlarla seni överiz. İslam nimetinden ötürü, İslam’ın direği namaz nimetinden ötürü sana hamd ederiz.”

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr