Temmuz 2014 Mehmet ŞENTÜRK A- A+
A- A+

Muhsin Yazıcıoğlu Suikastı & Esrar-ı Beka

Kıymetli İlkadım kitaplığı okuyucularımız! Sizlerle kitap inceleme yolculuğumuz devam ediyor. Bu ay iki yeni kitabı daha İlkadım Kitaplığımıza kazandıracağız. Selman KAYABAŞI’nın Muhsin Yazıcıoğlu Suikastı ve Yusuf Güldür’ün Esrar-ı Beka isimli kitaplarını inceleyeceğiz.

Selman Kayabaşı’yı bu köşeyi takip edenler artık tanıyordur. Yakın zamanda Operasyon isimli kitabını bu köşede incelemiştik. Operasyon kitabından hemen sonra mülakat biçiminde hazırlanmış yeni bir kitabı daha çıktı. Bu kitabında yazarımız,  Muhsin Yazıcıoğlu suikastı merkezde olmak üzere diğer faili meçhul suikastların İngiltere ve ABD gibi ülkelerin bölgemizdeki taşeronları tarafından düzenlendiği bilgisi üzerinde ısrarla duruyor. Tabi bu ısrarına tarihi deliller sunuyor.

Tarihe farklı bir açıdan bakmayı, birbiriyle alakasız gibi görünen olayların aslında birbiriyle çok bağlantılı olduğunu bizlere anlatmaya çalışıyor. Kitabımızda Özellikle Musul ve Kerkük petrolleri üzerinde çok duruluyor. 2.Abdülhamid’in bu bölgeyi nasıl özel arazisi haline getirdiği, tahttan indirilmesinde de bu özel arazi meselesinin ana sebep olduğu, 2.Abdülhamid’i tahttan indirenlerin yaptıkları ilk icraatlardan birinin bu bölgesi özel statüsünden çıkarıp, nasıl İngiliz şirketlerine peşkeş çektikleri ve bu bölgenin İngiliz şirketlerinin hâkimiyetine girdiğini (Günümüzde bahsettiğimiz bölgede hala en aktif petrol şirketleri İngilizlerindir. Ayrıca Ortadoğu diye tabir ettiğimiz bölgenin petrol gelirlerinin yatırıldığı bankalar da İngiltere’dedir.) Birinci Dünya Savaşı öncesi Osmanlı Devleti petrol olan bölgenin çok büyük bir yüzdesine sahip. Ama savaş sonrasında sahip olduğumuz petrol bölgesi yüzde sıfırdır. 90lı yıllarda peşpeşe gerçekleştirilen suikastler ve yapılış tarihleri dikkat çekici bir husustur. Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Adnan Kahveci, Turgut Özal vb.

Kitabın son bölümünde Muhsin Yazıcıoğlu’nun 1993’te 33 askerimizin şehit dilmesiyle ilgili ulaşabildiği bazı belgeler sunulmuş ki nasıl göz göre göre 33 fidanımızın şehit ettirildiğini anlıyoruz bu belgelerden. Çok çarpıcı bilgiler Yakın Plan yayınlarından çıkan bu kitapta sizleri bekliyor.

İkinci olarak inceleyeceğimiz kitabımız ise Yusuf Güldür’ün tarihi roman türü içerisinde yer alan Esrar-ı Beka isimli kitabıdır. Bu kitabımızda özetle 2.Abdülhamid’in kurduğu Teşkilat-ı Mahsusa’yla ilgili üç sandığın zamanı geldiğinde yine üç tane vatan sevdalısı MİT görevlisine farklı yollardan ulaştırılmasını; bu sandığa ulaşan bu üç görevlinin sandıktan çıkan bilgiler doğrultusunda hareket etmeleri; en sonunda da yollarının İsrail’de bulunan Teodor Herzl’in mezarında kesişmesini ve orada bulunan ve yıllarca ülkemiz için büyük bir tehlike olan şer merkezinin yok edilmesinden bahsediliyor. İsrail’i dize getiren tarihi sırrın anlatıldığı bu kitabımızı da bizlere Hayat Yayınları hazırlamış.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr