Haziran 2015 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Muhateşem Tasarım & Taşkın Tuna

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle güzel bir kitap daha inceleceğiz. Taşkın TUNA’nın Şule Yayınlarından çıkan Muhteşem Tasarım eserini tanıyacağız.

Taşkın TUNA.Yeni tanıdım Taşkın TUNA’yı. İyi ki de tanımışım. Nasıl bir evrende yaşadığımızı bir nebze olsun anlamama yardımcı oldu. “Yerlerin ve göklerin sahibi Allah’tır.” ayetindeki gökler kısmını tefekkür etmem noktasında bana yol gösterici oldu.

Allah Teâla’nın göklerdeki ayetlerini bizlere anlatıyor Taşkın TUNA. Bizler Müslümanlar olarak Kur’an ayetlerini defalarca okuyoruz. Okudukça görüyoruz ki Allah Teâla farklı şekillerde bizlerin dikkatini etrafımızdaki ayetlere çekiyor. Ayetlerin üzerinde tefekkür, teakkül etmemiz isteniyor. Taşkın TUNA kâinatın yaratılışı, gezegenler, galaksiler üzerinde veya bizlerin gözlerimizi yukarıya çevirdiğimizde göremediğimiz ayetler üzerinde kafa yoruyor ve bizlere yol gösteriyor.

Şimdi muhteşem Tasarım kitabını inceleceğiz. Kitabımız on dört bölüm ve 429 sayfadan oluşuyor. Yazarımız dünyamızı anlatırken şöyle diyor: “…..Yaşamı nerede bulacağız? Tabii ki dünyamızda. Biricik, mavi gezegenimizde; havası, suyu, toprağı, rengarenk çiçekleri, binlerce çeşit böcekleri, şırıl şırıl akan dereleri, derin okyanusları, sessiz çölleri, sarp dağları, sakin ovaları ve yemyeşil ormanları ile yerküremizde…..Niçin burada olduğumuzu hiç düşünmeyecek miyiz? Bu kadar incelikle tasarlanmış ve düzenlenmiş; her şeyin her şeyle ilgili, ilişkili, etkili, tepkili ve dengeli olduğu bir sistemde, hayat ve canlılık kavramının derinliğine inip, orada neler olup bittiğini anlamaya çalışmayacak mıyız?

İşin özü ve özeti şudur:

Kâinat kitabını okumak isteyen insanı, insanın kitabını okumak isteyen de kâinatı okusun yeter.

Her ikisini de okumak isteyen, Kur’an’ı okusun. O her şeye değer.”

Yazarımız evrenle ilgili yapılan çalışmaları bir bir sıralarken izim kültürümüzle ilgili Mevlana’dan, Gazali’den de yararlanması ve kitabını renkli görsellerle desteklemesi kitabı daha okunur hale getiriyor. Kitabı okurken beynimizin zorlandığını hissediyoruz. O kadar büyük ve küçük rakamların kullanılması, evrenin şekli ve genişlemesi, gezegenler arasındaki mesafeler, atom altı parçacıkları vb. hususları okudukça Allahu Ekber demekten başka cümle bulamıyoruz.

Sadece Big Bang’ı bile anlayabilsek kâinattaki muhteşem tasarımla ilgili bir fikir sahibi olabiliriz.

Gelecek sayılarımızda da -inşaallah- Taşkın TUNA’nın diğer kitaplarını tanıtmaya devam edeceğiz.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr