Kasım 2012 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Maneviyat Dünyamızda İz Bırakanlar & Vehbi Vakkasoğlu

Kıymetli İlkadım okuyucularımız. Bu ay sizlerle her biri ülkemizin maneviyat binasının yükselmesi için çalışmış ve bu uğurda çeşit çeşit sıkıntılara katlanmış on dört tane maneviyat önderimizi tanıtan Vehbi VAKKASOĞLU hocamızın hazırladığı Maneviyat Dünyamızda İz Bırakanlar isimli eserini tanıyacağız. Günümüz insanının sıkıntılarına çözüm bulacağı, okudukça hizmet heyecanını artıracağı, ibadetlerini çoğaltacağı, ailevi ve sosyal ilişkilerinde kaliteli Müslüman olmanın mücadelesini başlatacağı bir kitap karşımızda duruyor. Çoğu yakın zamanda aramızdan ayrılan bu büyüklerimizin hayatları belki en ince ayrıntılarına kadar anlatılmamış ama anlatılması gerekenler anlatıldığı için okunduğunda okuyucuyu etkisi altına alan bir kitap var elimizde.

Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerini okurken ehli sünnet vel cemaat mezhebi içinde olduğumuza şükrediyor, bulunduğumuz mezhebe karınca başı kadar dahi aykırı bir tutum içinde olmamaya dikkat ediyoruz. Çünkü Arvasi hazretlerinin uyarısıyla ( Bu mezhebe karşı gösterdiğimiz küçücük aykırı bir tutum bin yıllık gayretlerimizi hiçe çevirir.) karşılaşıyoruz. Ayrıca Necip Fazıl KISAKÜREK’in üstadıyla ilgili yazdığı: “Bana yakan gözlerle bir kerecik baktınız;/ Ruhuma, büyük temel çivisini çaktınız.” mısralarıyla Arvasi hazretleriyle manen göz göze gelmeye çalışıyoruz.

Kenan Rifai hazretlerinin hayatına misafir oluyoruz. Onunla birlikte il il gezerek hizmet etmenin heyecanı tatmaya çalışıyor, “Başkasının ayıbını kendi ayıbı, başkasının günahını kendi günahı bilen kimse için hata ve ayıpların hoş görülmesi ne kadar kolaylaşır.”Sözünü kendimize düstur edinmeye çalışıyoruz.

Süleyman Hilmi TUNAHAN hazretlerinin önünde diz çöküyoruz. Bu mübarek zatı biraz daha iyi tanıyoruz. Yolunun kurallarını öğreniyoruz. Süleyman Hilmi TUNAHAN hazretlerinin İslamı öğretmek için yaptığı mücadeleleri öğrenince hizmetlerimizi artırmanın yollarını arıyoruz. Çünkü zamanında bir kişiye Kuran öğretebilmek için yaptığı fedakârlıkları şu an devlet maaş vererek yaptırmaya çalışıyor. Bu ilimle uğraşanların mutlaka Üstadın mücadelelerini okumaları gerekiyor.

Bediüzzaman hazretlerinin Nur Halkasına giriyor, bitmez tükenmez bir enerjiyle yaptığı iman mücadelesini ibretle okuyoruz. Tedrisatı ayrı bir özelliği fakat iman uğruna, İslam uğruna eğilmeden duruşu bizlere çok güzel bir örneklik sunuyor. “Ben cemiyetin iman selameti yolunda dünyamı da feda ettim, ahiretimi de… Gözümde ne cennet sevdası var, ne da cehennem korkusu… Cemiyetin imanı namına bir Said değil bin Said feda olsun..” sözleri ne demek istediğimizi gayet güzel anlatmıyor mu?

Kitabımızda ayrıca Ali Haydar Efendi, SeyyidAbdülhakim Hüseyni, MehmedZahid KOTKU, Mahmud Sami RAMAZANOĞLU, Muzaffer OZAK, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi, GönenliMehmed Efendi, Seyyid M. Raşid EROL, Hacı Musa TOPBAŞ ve Prof. Dr. M.Esad COŞAN hocaefendiler de çeşitli yönleriyle bizleri tanıtılıyor.

Nesil yayınları.


Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr