Nisan 2013 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Maddeli Hadisler & Dindar Bir Doktor Hanım

Kıymetli İlkadım kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle iki güzel kitap daha inceleyeceğiz. İbrahim ÖZTÜRK hocamızın hazırladığıMaddeli Hadisler (Konevi Yayınları) ve Nevin MERİÇ’in Ayşe Hümeyra ÖKTEN hanımefendiyle yaptığı söyleşi sonucunda hazırladığıDindar Bir Doktor Hanım (Timaş) isimli eserleri tanıyacağız.

Maddeli Hadisler

Hadis okumaları uzak kaldığımız bir konu. Hadis-i Şerifleri mutat olarak değil de çalıştığımız herhangi bir mevzu esnasında okur veya sohbetlerde dinleriz. Gerçekten de Müslümanlar olarak evimizde belirli bir süreyi Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin bizlere verdiği mesajlara ayırsak iyi olmaz mı? Veda Hutbesinde bizlere bırakılan iki emaneti hatırlayalım. Bizlerin bu emanetlere sahip çıktığımızda yolumuzu şaşırmayacağımız ifade edilmiyor mu? O zaman bizler kendimize kılavuz olarak neleri seçtik? Yolumuz nereye doğru? İşte bu noktada bizlere yardımcı olacak bir kitap İbrahim ÖZTÜRK hocamızın hazırladığı Maddeli Hadisler kitabı. Hadis okumasına bir yerlerden başlayalım diyen okuyucularımıza, sohbet yapan kardeşlerimize, vaaz veren vaizlerimize, hutbe hazırlayan imamlarımıza kısacası hepimize hitap eden bir eser. Rasulullah hepimize hitap ediyorsa o hitaba lütfen kulak verelim. Kitaptan örnek Hadisler:

Ebu Zerr radıyallahu anh şöyle dedi: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, engellere rağmen şu üç şeyin yapılmasını bizlere emretti:

  • İyilikleri tavsiye etmek. 2. Kötülükleri alıkoyup yasaklamak. 3. İnsanlara Hz. Peygamber’in sünnetini öğretmek.
  • İbni Ömer radıyallahu anhden rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Gerçek mü’min, 1. Yaptığı iyiliğe sevinen, 2. İşlediği kötülüğe üzülen kişidir.

Dindar Bir Doktor Hanım

Ayşe Hümeyra ÖKTEN’in hayatını kendi anlatımıyla okuyacağımız bir kitap Dindar Bir Doktor HanımCelalettin ÖKTEN’inhayatını okuyanlar veya Cumhuriyet’in Dindar Kadınları isimli kitapları okuyanlar bu ismi yakından tanıyacaklardır. Ayşe Hümeyra ÖKTEN’in önemli bir özelliği cumhuriyetin ilk döneminde tıp eğitimi alıp doktor olmasıdır. Doktor olur ama çevresin de gönüllü refakatçiliğini üstlenir. Doktorluk kendisi için hizmet alanının en önemli bölümüdür. (Kitabı okurken) Kendisi vakıf olur. Yardım isteyenlerin yardımına hemen koşar. Medine’ye gitmesi istenir. Doktorluk sadece Türkiye’de yapılmaz ya. Koşar gider nurlu beldeye. Gider ama gelmesi zordur oralardan. Ayşe Hümeyra ÖKTEN de ruhen gelemez oralardan ve yılın belli süresini Mekke ve Medine’de geçirir. İslam Dünyasından tanıdığı çok geniş bir kitle oluşur.

Yakın tarihimizi Mekke ve Medine’de yaşananları ve değişimleri, hizmetle bir ömür geçirmiş olan Ayşe Hümeyra ÖKTEN’den dinlemek isteyenlere bu kitabı ısrarla tavsiye ediyorum. Mehmet Zahid KOTKU’yu, Mahir İz’i, Mehmet Akif ERSOY’la ilgili bilmediğimiz güzel bilgilerle karşılaşacaksınız. Benim gibi biyografi meraklılarına duyurulur.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr