Eylül 2011 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Kur’an’la Yaşamak& Çocuklarımıza Namazı Nasıl Sevdirelim-Ahmet BULUT

Kıymetli okuyucularımız! Bu ay sizlerle yine güzel iki kitap daha tanıyacağız. Tanıyacağımız kitaplar: Ahmet BULUT Hocamızın Kur’an’la Yaşamak ve iki kitabı içinde barındıran Çocuklarımıza Namazı Nasıl Sevdirelim/ Çocuğumla Sevgi Secdesi isimli eserleridir.

 Peygamber Efendimiz ümmetini ahirette Furkan suresinin 30. ayetinde buyurulduğu üzere “Rasul,‘Ya Rabbi!’ diyecek,‘Gerçek şu ki, benim kavmim bu Kur’an’ı devri geçmiş bir mesaj gibi terk etti!’...” Rabbimize şikâyet edecektir. Kur’an’la Yaşamak isimli eser de bizlerin bu şikâyetin alanı içine girmememiz için hazırlanmış. Kitabımız sekiz bölümden oluşuyor. Genel olarak bölümleri incelediğimizde bizlerin Kur’an’la olan ilişkisi sorgulanıyor ve ilişkimizi kuvvetlendirmemiz isteniyor. Aralara çeşitli hikâye ve benzetmelerin yerleştirilmesi çok güzel olmuş. Kitabın içeriğine yolculuğa çıktığımızda şunlarla karşılaşacağız:

 Delicesine sevdiğimiz birinden gurbette bir mektup aldık. Bu mektubu açmadan, okumadan ne kadar dayanabiliriz? Herhalde bir gün bile dayanamayız değil mi? Öyleyse Rabbimizden gelen mesajı açıp okumuyorsak Rabbimiz darılmaz mı, diye dikkat çekici bir soruyla karşılaşacak; Kur’an’ı hayatımıza ve gönlümüze indirmenin yollarını öğrenecek; Efendimizin duasına katılıp: “ Ya Rabbi! Kur’anı kalbimin ilkbaharı eyle…” diye dua edecek; “ Şüphe yok o (Kur’an), senin için de bir öğüttür. İleride (hepiniz, ona uyup uymadığınızdan) sorulacaksınız”(Zuhruf, 44) ayetini kendimizi kontrol edecek; acaba ben aile, iş, sosyal hayatımda Kur’an’a ne kadar uygun yaşıyorum diyerek hayatımızı en ince ayrıntılarına kadar muhasebeye tutacağız. “Kim de Rahman(olan Allah)ın zikri (Kur’an’ın hükümleri)ni görmezlikten gelirse, biz de ona bir şeytanı musallat ederiz ki artık o, onun (ayrılmaz) arkadaşı olur.”(Zuhruf, 36) ayetini okuduğumuzda eğer Kur’an’ı arkadaş edinmezsek arkadaşımız şeytan olacağını anlayacağız. Daha sonra akıllı insan olarak, Kur’an ile Rabbimize tutunacak ve Cennetine ulaşacağız.

Diğer kitabımız ise, Çocuklarımıza Namazı Nasıl Sevdirelim. Cennet çiçeği olan ve bizlerin kapanmayan amel defteri olan çocuklarımız. Bizlere tertemiz emanet edilen emanetler. Ebeveyn olarak bizler bu tertemiz fıtrata bir şeyler öğretiyoruz. Bir Müslüman için vazgeçilmez ibadet olan namazı bu fıtrata nasıl yerleştireceğiz. Bu eserimizde bununla ilgili pratik bilgiler ve yaşanmış olaylar anlatılıyor. Tabi namazdan soğutanların da hikâyeleri dikkat çekici. Kitabın arka tarafı da Çocuğumla Sevgi Secdesi başlığıyla farklı bir kitap. Bu kitabımızda da namaz kılanların yaşadıkları, Efendimiz ve Çocuklar, namaz bilincini kazanma yolları gibi başlıklar bizleri karşılıyor. Bizler de diyoruz ki haydin çoluk çocuk namaza!

Her iki eseri de dikkatlice okuyalım ve çevremizdeki Müslümanlara okutalım. 

Timaş yayınları

 

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr