Ağustos 2014 Atilla DEĞİRMENCİ A- A+
A- A+

Kaybedersem Ben de Olmam

Zihnimizde ve ufkumuzda kaybolduğunda kimliğimizi de şahsiyetimizi de kaybedebileceğimiz kavramdır, cihad. Bireysel sorumluluk alanlarımızdan toplumsal yönelişlerimize kadar kulluğun fitilini ateşleyen heyecan huzmesidir.

Cihad, an’ın vacibini yerine getirme tutkusudur. Allah Teâlâ’nın kurallarını her yere, her gönüle, her statüye hükümran kılma arzusudur. Yaşanabilir bir dünya için mü’minlerin amel sahasıdır. İzine yüz sürebilmek için çırpındığımız ‘Kutlu Elçi’nin hayatını kopya edebilmektir.

Cihad, duyduğumuzda veya okuduğumuzda içimizde bir burukluk hissedeceğiz ama Filistinli, Arakanlı, Morolu, Çeçenistanlı kardeşlerimizle aynı safta/ sofrada/ mekânda bulunma arzudur. Yani cihad, Allah Teâlâ’nın adı yücelsin ve hâkim olsun diye yapılan her çalışmanın/ gayretin adıdır.

Aslında yaratılan varlıkların hepsi hayatını devam ettirebilmek için belli bir gayret gösterir. Hayata hangi anlamı yüklediyse o anlamı bütünleyen, açıklayan, tamamlayan bir gayret. Dünya hayatını insan için yaşanılacak tek yer olarak algılayanlar menfaat, çıkar ve şehvet çerçeveli bir gayret gösterirken dünyayla birlikte ahireti de kabul edenler halifelik ve kulluk çerçevesinde bir gayret gösterir. Rabbimiz Ğaşiye Suresi’nin üçüncü ayetinde ilk grupta yer alanların attığı bombanın, yaptığı ahlaksızlığın, icat ettiği makinenin ve her türlü gayretin boşa gittiğini sadece iki kelimeyle beyan etmiştir. İkinci grupta bulunanların mükâfatının ne olduğunu –yarın inşallah- ahirette cennet köşklerinde göreceğiz.

Cihad, imanın büluğla buluştuğu günden ecelle karşılaşacağımız vakte kadar devam eder. Süreklilik ister ki sonuç alınabilsin.

Cihad, kıtal/ savaştan farklıdır ve sadece savaş meydanlarındaki mücadele değildir. Cihadın çok farklı yönleri vardır. İşte bunlar;

İman küfre karşı bir cihaddır.

İslam diğer sistemlere karşı bir cihaddır.

İlim cehalete karşı bir cihaddır.

Helal kazanç harama karşı bir cihaddır.

Nikâh zinaya karşı bir cihaddır.

İnfak cimriliğe karşı bir cihaddır.

İsar hodkâmlığa karşı bir cihaddır.

Edep yüzsüzlüğe karşı bir cihaddır.

İbadetler isyana karşı bir cihaddır.

Cemaat ferdiyetçiliğe karşı bir cihaddır.

İslam kardeşliği milliyetçiliğe karşı bir cihaddır.

Tevazu kibire karşı bir cihaddır.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2014

Sayı: 313

İlkadım Arşiv