KAPAK - Osman Bağcı Hocamla İki Hatıram
Mayıs 2018 Emre ÇALIŞKAN A- A+ Sesli Dinle    |  
Sesli Dinle    A- A+

KAPAK - Osman Bağcı Hocamla İki Hatıram

Enderun Eğitim Vakfı erkek öğrenci yurdunda yaz aylarında düzenlenen Kur’an kursunda yatılı öğrencilerle ilgileniyorduk. Küçük çocuklar sabrımı öyle zorluyordu ki artık içimdeki sinir yüzüme de yansımış olacak ki rahmetli Osman Hocam yanıma geldi, halimi hatırımı sordu. Sonrasında “Ben seni çok öfkeli gördüm, öğrenciler seni zorluyor olmalı ama unutma bundan sonra nasip olursa öğretmenlik yapacaksın ve öğrencilerinin hepsi uslu öğrencilerden oluşmayacak.” dedikten sonra eklemişti: “Öğretmenlik sabır ister, yeni nesilleri kazanmak sevgi ister. Gerektiğinde tatlı, gerektiğinde sert olacaksın ama sertliğin davana zarar vermemeli.”

Bu sözler şu an bile öğrencilerime kızdığımda aklıma gelir, beni frenler. Allah hocamıza rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.

***

Öğrenci yurdunda daha ilk günlerimdi, Osman Hoca’nın her sabah evinden kalkıp geldiğini ve yurttaki öğrencilerle sabah namazını kıldığını öğrenmiştim. Yine bir sabah, namaz vakti daralmış fakat arkadaşlar namaz kılmak için mescide gelmemiş, biz de vakit çıkmasın diye orada bulunan cemaatle namazımızı kılmıştık. Namaz bitiminde Osman Hoca’nın ağlamaklı bir halde gençler namazı önemsesin, vaktinde kılsın diye tatlı dille, uzunca nasihat verdiğini hatırlıyorum.

Şahsım olarak mücadelesine şahidim, Allah mekânını cennet eylesin.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2018

Sayı: 358

İlkadım Arşiv