KAPAK -Grip ve Virüsler Hakkında
Haziran 2020 Dr. Ali Gülük A- A+
A- A+

KAPAK -Grip ve Virüsler Hakkında

Grip, 20. yüzyılın başlarında keşfedildi, Coronavirüs bir zaman sonra keşfedildi: 1965'te.

Hepimiz akut solunum yolu enfeksiyonları/ARVI (akut solunum yolu hastalığı/akut solunum yolu viral enfeksiyonu) mevsimsel salgınlarının farkındayız. Birçok hasta, her zaman yanlışlıkla grip olduğunu düşünüyor. Doktorlar arasında bile, bazıları herkese grip teşhisini basitçe yazmak yerine kanıtlanmamış olarak çizer: “ARVI”. Doğrulanmış bir grip tanısı sadece pahalı bir test temelinde yapılabilir. Daha önce hiç böyle bir test yaptınız mı?

Akut solunum yolu enfeksiyonları, grip virüsüne ek olarak grip benzeri hastalıkların da neden olduğunu hatırlayın: CORONAVİRÜSLER(!), rinovirüsler, solunum sentitiaal, adenovirüsler ve hatta 200'den fazla(!) çeşitli virüs.

Neden herkes normal ARVI salgınları sırasında virüs için test yapmıyor? Buna ek olarak, çok pahalı olan aynı zamanda tamamen anlamsızdır, çünkü tüm akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi aynıdır (grip olsa da, coronavirüs olsa da): uyku, bol su içme, bağışıklığın güçlendirilmesi, semptomatik tedavi ve komplikasyonların tedavisi.

Daha önce coronavirüs ile hasta olmanız ve belki de bir kez değil, bunun grip olduğunu düşünmeniz mümkündür. Bu virüsler uzun zamandır aramızda yaşadıklarına göre, neden insanlar grip virüsü, coronavirüs ve diğerlerine karşı bağışık değiller? Yeni bir salgın vermek için virüsler sürekli olarak mutasyona uğrarlar, aksi takdirde bağışıklık on yıllardır devam ettiği için yeni bir salgın olmaz. Her yeni arı salgını (grip olsa da, coronavirüs olsa da) virüsün yeni bir alt tipidir (ya da bağışıklık tarafından uzun zaman önce unutulmuş eski bir alt tiptir).

Tehlikeli coronavirüs nedir? Koronavirüs, sağlıkla ilgili opasite açısından, grip ve ARVI'ya neden olan diğer virüslerle karşılaştırılabilir. Tabii ki, eşlik eden bir buket hastalığı olan insanlar (genellikle yaşlılar) ve zayıflamış insanlar için, herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu tehlikelidir, grip ve coronavirüs ve diğerleri için. ARVI dönemlerinde bu tür insanlar için kalabalık yerlerden kaçınmak gerçekten çok önemlidir. Ancak virüsün kendisinden çok daha tehlikeli olan panik, bir dizi ülkede medya tarafından desteklenen kitlesel psikoza yol açar ve en önemlisi ciddi ekonomik hasara.

Soyutlayalım ve örneğin işitme duyumuz için daha tanıdık bir grip virüsü alalım. Grip virüsünü bir bahane olarak kullanarak, tüm sonuçlarla bireysel panik yaparak ülkelere güçlü bir ekonomik darbe uygulamak istediğimizi varsayalım (İtalya'daki coronavirüs ile mevcut durumun örneğini görüyorsunuz).

Paniği yapay olarak nasıl şişirebiliriz?

1- Başlamak için, güzel bir isim bulmanız gerekir: Örneğin, "Kuş gribi" vb. (sadece “grip” uygun değildir). Böylece insanlar bunun çok özel ve sıradan bir şey olmadığı izlenimini edinirler.

2- Bir sonraki adım, korkunç ölüm istatistikleri oluşturmak zorunda kalacaktır. İstatistikleri, bildiğiniz gibi, ince ve herhangi bir yönde açabilirsiniz. Nasıl? Kimi arıyorsanız onu bulacaksınız! Çeşitli nedenlerden dolayı, her ülkede her gün çok fazla insan ölüyor. Peki ya grip salgını sırasında ölen herkese grip virüsü testi yaptırmaya başlarsak? İronik olarak, ancak ölülerin çoğunda, grip testi pozitif olacaktır (tıpkı “ayakta” grip geçirenlerde olduğu gibi, ancak ikincisi istatistiklere girmeyecektir).

Ve sonra, kanser gibi ciddi bir hastalıktan ölen bir hastada, grip için olumlu bir test ortaya çıkacaktır. Sıradan hayatta, grip salgını ile bile, grip testi yapılmazdı ve ölüm nedeni kanser, tükenme ile gösterilir. Ancak, bizim örneğimizde, tüm ölümler… Yani, genel grip ölümlerinin görünürlüğünü oluşturmak için ihtiyacımız olan tek şey: Hastanelere salgın sırasında grip virüsü için pahalı testler sağlamak ve tüm ağır hastalara ve özellikle de ölenlere yapmak.

3- Ayrıca, özellikle yukarıda belirtilen yollarla yapay olarak şişirilmiş ölümler hakkında geniş bir medya kapsamına ihtiyacımız vardı.

4- Yine de, en karanlık görüşte sosyal ağlarda bilgi yaymaya ihtiyacımız var. Bunu yapmak için, sosyal ağların kamuoyunu etkilemek için gizli olasılıkları özellikle yaklaştı: Korkutucu mesajları hızla teşvik etmek ve yatıştırıcı mesajları söndürmek. Bu, arama hizmetleri ve sosyal ağlar üzerinde kontrolün varlığında herhangi bir “sahtekâr” mekanizmanın yardımıyla yapılabilir.

5- Böyle bir durumda panik oluşmaya başlayacaktı. Panik olmasaydı, çoğu insan her zamanki gibi “ayakları üzerinde” ARVI geçirirdi, hiçbir test yapılmazdı ve istatistiklere girmezdi. Ancak panik durumunda, akut solunum yolu enfeksiyonları belirtileri olan, örneğin zengin insanlar pahalı testler yapacak (aynı zamanda testlerin satışında kar elde edeceğiz) ve birçoğu virüsü dehşete düşürecek.

Böylece, resmi hasta sayısı hızla artacaktır. Bu durumda ARI ile üst üste herkes için testler yapmak karsız olacaktır, çünkü tüm hastaları tanımlamak ölen ve hasta arasında küçük bir orana yol açacaktır. O zaman insanların çoğu sorun olmadan enfeksiyonu tolere eder tahmin ediyorum ve durum başka bir ortak ARI salgınından farklı değildir. Ve eğer virüs testleri esas olarak son derece ciddi hastalarda yapılırsa, ölüm oranı muazzam olacaktır.

Sonuç: Ciddi hastalar arasında virolojik testlerin teşvik edilmesi, istatistiklerin yetkin bir şekilde manipüle edilmesi ve medya ve sosyal ağların yardımıyla en yaygın grip salgınından “ölümcül hastalık”ı ŞİŞİREBİLİRSİNİZ. ARVI neden diğer virüslerle aynı?

Kim coronavirüs etrafında panik şişirme işinden yararlanır ve kim medya ve sosyal ağları kontrol edebilir?

ABD'de, bu arada, Trump coronavirüsü grip virüsü ile karşılaştırdı, ikisi arasında çok fazla fark görmedi (medyadaki ifadesine bakın). ABD'de ve İngiltere'de her şey her zamanki gibi çalışır. Ama Avrupa'da histeri tam anlamıyla ekonomiyi felç etmiştir. Avrupa'da panik zaten büyük ekonomik hasara neden oldu. Hedefe ulaşıldı. Türkiye’de, bazı güçler de sosyal ağlar üzerinden panik yapmaya çalıştı işe yaramadı. Sonuçları kendiniz yapın.

ARVI virüslerinin salgınları genellikle önemli bir kişi hastalandığında sona erer. Yapay engellerin yokluğunda oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir. Aynı zamanda, büyük olasılıkla, o kadar hızlı ki, bu süre zarfında, belirli bir virüse (örneğin grip) karşı yeterli miktarda aşı geliştirmek mümkün değildir.

Ve bir sonraki salgında, yeni bir virüs olacak (hangisi olduğunu tahmin etmek imkânsız) ve yeni bir aşıya ihtiyaç duyulacak ve eski olan işe yaramaz. Birçok aşıya keskin bir şekilde olumlu baktığımı belirtmek isterim (örneğin, kızamık, tüberküloz, papilloma virüsü ve diğerleri). Ancak, arı virüslerine karşı aşılar fikri, yukarıdakilerden dolayı büyük şüphelere neden olmaktadır (Bir aşı geliştirecek ve yapacak olsa da, salgın zaten doğal olarak geçecektir).

Bu nedenle, insanların önemli bir kısmı hastalanana kadar, arı salgını (grip veya coronavirüs olsun) genellikle durmaz. Unutmayın, ağır hasta ve zayıflamış insanlar ezici bir şekilde ölürler. Ölüm oranını azaltmak için ne yapılabilir? Salgın sırasında, ciddi hastalıkları olan zayıflamış insanları ve yaşlı insanları gereksiz temaslardan ve halka açık yerleri ziyaret etmekten izole etmek gerekir. Hastanelerde tedavi gören hastalar dâhil. Ve sağlıklı insanlar için, virüslere karşı iyi bir koruma, doğal bağışıklığı güçlendirmektir: İyi bir ruh hali, beslenme ve yeterince uyku.

Kişisel görüşümü açık kaynaklardan ve kendi tıbbi tecrübelerimden gelen bilgilere dayanarak ifade ettim.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr