İyi Yetişenler İyi İnsanlar Yetiştirdiler
Mayıs 2020 Ömer Faruk ÖZCAN A- A+
A- A+

İyi Yetişenler İyi İnsanlar Yetiştirdiler

Peygamberimiz ve Yetiştirdiği Değerler

 

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem "Beni Rabbim terbiye etti, terbiyemi de ne güzel etti." buyurmuştur. Bütün peygamberler vahiyle eğitim'den geçmiştir.

 

Efendimiz aleyhissalatu vesselam’a Cebrail aleyhisselam’ın ilk seslenişi "oku" olmuştur. Efendimiz aleyhissalatu vesselam kâinatı, insanı, öyle güzel okudu ki, cehalet asrı döndü, saadet asrı oldu.

 

Kendisi yetişen Peygamberimiz yeryüzünün en güzel talebelerini yetiştirdi. Hz. Ebu Bekir'in sadakatinde Peygamberimizin emeği ve eğitimi vardır. Hz. Ömer'in adaletinde ve eşi zor bulunacak devlet adamlığında da Peygamberimizin rolü çok büyüktür. Hz. Osman edebi, hayâyı ve Kur'an aşkını Efendimizden öğrenmiştir. Hz. Ali'nin ilmi, cesareti ve kahramanlığı da "Âlemlere Rahmet" Efendimizin yanında yetişmesindendir.

 

Hz. Musab'ın öğretmenliği, Hz. Hamza'nın yiğitliği, Hz. Enes'in hizmet anlayışı, kısacası asr-ı saadetin büyük öğrencileri bugün yeryüzünün en kaliteli öğretmenleri ise işte burada Peygamber Efendimizin büyük öğretmenliğinin işaretlerini görmekteyiz. Hem Mekke’de hem de Medine’de vahyin talebeleri peygamberimizin teoriden daha ziyade pratik eğitimiyle yetiştiler.

 

Sahabe İnsanlığı Eğitti

 

Başta vahiy kâtipleri ve âlim sahabeler olmak üzere Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in eğitiminden geçen Ashab-ı Kiram, kendisinden sonraki nesli öyle güzel yetiştirdiler ki, bugün her biri ilim sahasının birer yıldızı oldu. Kimi fıkıh alanında, kimi tefsir alanında, kimi de hadis alanında ekol oldular. Sadece okudukları ve yazdıklarıyla değil, yaşadıklarıyla da örnek oldular.

 

Selçuklu ve Osmanlı da Eğitime Değer Kattı

 

Kendisine Peygamber Efendimiz ve sahabe-i kiram efendilerimizin eğitim ve yaşam prensiplerini örnek alarak yola devam edenler tarihte müstesna bir yere oturdular. Hem Selçuklu, hem de Osmanlı, kurdukları eğitim müesseselerinde asr-ı saadetin izlerini yaşamaya ve yaşatmaya gayret ettiler.

 

Osmanlı'nın son dönemlerinde dahi tarihe yön verecek büyük âlimler vardı. Onlar dur durak bilmeden çalıştılar, gayret ettiler ve belki de bugün bize ailemizden bile büyük katkılar sağladılar.

 

Anadolu’nun Âlim ve Aksiyoneri Zeki SOYAK Hocaefendi

 

Osmanlı'nın son dönem âlimlerinden Arapça, tefsir, fıkıh, hadis ve tasavvuf dersleri alarak kendisini peygamber, sahabe ve ecdat aşığı olarak yetiştirdi. Her diyarı âlim ve salih insanlarla dolu olan memleketimizde büyük şehirlerden daha ziyade Anadolu'nun mütevazı şehirlerinden Nevşehir'de büyük hizmetler yaptı.

 

Bugün kurduğu kurumlar, yetiştirdiği mefkûreciler tarafından ölçülü ve dengeli olarak hizmet vermeye devam ediyor. Kurduğu kurumlardan daha çok, yetiştirdiği insanları kendi evladı gibi gören hocamız bugün daha da iyi anlaşılıyor. 2005 yılı Mayıs ayının bir fetih gününde Rabbimize uğurladığımız hocamızın izini takip eden hocalarımız da yavaş yavaş aramızdan ayrılıyorlar.

 

Hepsi Hizmet Sevdalısı Güzel Adamlar

 

Ahmet Pınar (Şehit)

Kendisini hiç görmedim fakat hem hocalarından dinlediğim hem de hayatını okuduğum kadarıyla, ben de onun gibi olabilsem dediğim yiğitlerden biridir Ahmet abi.

 

İlhami Nalçacıoğlu Hocamız

Hem akademik başarısı, hem de beyefendi kişiliği ile kolay bulunamayacak insan profillerinden biriydi rahmetli hocamız. Onu dinlediğimizde ve yazılarını okuduğumuzda muhakkak not almak zorunda kalırdık.

 

Ahmet Ağmanvermez Hocamız

Ahmet hocamı anlatmak için ayrı bir makale yazmak gerekir belki de, fakat onu kısaca anlatmak için sanırım “istikrarlı bir teşkilat adamıydı” desek yerinde olur.

 

Osman Bağcı Hocamız

Onu tanıyıp da sevmeyen Müslüman yoktur. Rahmetli Zeki hocamıza ne kadar da çok benzerdi. Tam bir Kur'an ve peygamber aşığıydı. Sırf onu görmek için Konya'ya gidilirdi. Hangi özelliğini sayayım ki… Medine’de istirahat ediyor artık, daha ne deyim?

 

Yusuf Şibik Abimiz

Evet, kısa kısa cümlelerle anlatmaya çalıştığım büyüklerimden hep hocam diye bahsettim, Yusuf Şibik içinse abi dedim.

 

Evet, Yusuf abi kalkıp bir tahtada ders anlatmazdı. Hatta çok samimi olmadığı ortamlarda sohbet de yapmazdı. Fakat onun sohbetleri sosyal faaliyetlerinde gizliydi. Aslında öğrenme ve öğretmenin sadece sohbet meclislerinde olmayacağının yaşanmış bir örneğiydi Yusuf ağabey. İlkadım dergimizin Mayıs 2020 sayısında onunla ilgili birbirinden güzel yazılar okuyacaksınız.

 

Ben Yusuf abi ile yaklaşık sekiz yıl tam mesaili, bir o kadar da yarı zamanlı çalıştım. Çok şey öğrendim ve kendisine çok dualar ediyorum. Rabbim rahmet eylesin, tüm hocalarımıza ve geçmişlerimize.

 

Yetişenler Yetiştirir

 

Evet, yazımızın sonunda yine aynı konuya vurgu yapmak istiyorum. Bugün insan yetiştirme gaye ve gayretinde olanlar, yetişmiş insanlardır. Sadece rahmetli Zeki Soyak hocamız veya ocağımızın vefat eden öğrencileri değil, başta Nurettin Soyak hocamız almak üzere, Mustafa hocamız, İbrahim hocalarımız, Ahmet hocamız, Adem hocamız ve bir makaleye sığmayacak kadar çok isimleri buraya yazabiliriz.

 

Yazamayacak kadar çok isim yetiştirirseniz Allah'ın izniyle amel defteriniz de kapanmaz.

 

Rabbim bizi de yolundan ayırmasın. Selam ve Dua ile...

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2020

Sayı: 382

İlkadım Arşiv