Şubat 2016 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İpekyolu’ndan Afganistan’a

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle güzel bir kitap daha inceleceğiz. Edebiyatımızda Yedi Güzel Adam olarak vasıflandırılan şair ve yazarlardan biri olan Erdem BAYAZIT’ın seyahatname türündeki eseri İpek Yolundan Afganistan’a kitabı satırlarımızda olacak.

“İnancına sahip olmak, insan olmanın şartıdır.” diyen inançlı bir mü’mindir Erdem BAYAZIT.

“Bir yol buldum öteye geçerek gözlerinden. İşte yeni bir dünya Peygamber sözlerinden.” diyen Peygamber sevdalısı bir Müslümandır Erdem BAYAZIT.

“Ölüm bize ne uzak, bize ne yakın ölüm. Ölümsüzlüğü tattık, bize ne yapsın ölüm.” diyerek baki kalan bu kubbede hoş seda bırakan bir şairdir Erdem BAYAZIT.

“İnsan ‘el âlem ne der’ diye yaşamaya başlayınca kendisi olmaktan vazgeçer.” diyen ve kendi olabilen bir büyüğümüzdür Erdem BAYAZIT.

1981 yılında iki ay sürecek bir Afganistan yolculuğuna arkadaşlarıyla birlikte çıkar Erdem BAYAZIT. Çünkü o “Bir yüzüm Batı’ya dönük/ Bir yüzüm Doğu’ya/ Arkamda bütün yönler/ Önümde kıble.” dizelerinin sahibidir. Bu yüzden Afganistan’daki Müslümanlara bigâne kalamazdı ve kalmadı da. 1970’li yılların sonunda Afganistan’da dini bir yapılanma yönetimde söz sahibi olmaya ve etkisini hissettirmeye başlar. Komünist Sovyetler bundan çok korkar ve Afganistan’a müdahale eder. Binlerce kardeşimiz şehit olur. Sovyetler sonuçta başarısız olur ama geride harabe bir ülke kalır.

Erdem BAYAZIT ve arkadaşları savaş devam ederken Afganistan’a ulaşırlar. İran ve Pakistan üzerinden yapılan yolculuk yaklaşık iki ay sürer. Pakistan’ın Peşaver şehri merkez olmak üzere 270 kişilik bir mücahid grubuyla beraber Afganistan içlerini gözlemlerler. 20 günde dağ bayır demeden 400 km yol alırlar. Afganistan mücahidlerinin grup liderleriyle görüşürler ve mülakat yaparlar.

Erdem BAYAZIT rahat ve akıcı anlatımıyla bu geziyle ilgili duygu ve düşüncelerini bize aktarıyor. Kitabımız 382 sayfa. Ama gezi tamamlanmadan kitap bitiyor. Yazarımız daha sonra bu gezinin devamı mahiyetinde bir kitap daha yazmak niyetinde ama ikinci cilt yazılmamış. Kitabın sonuna geldiğinizde devam etmek istiyorsunuz ama devamı yok.

Erdem BAYAZIT ve arkadaşları gezi esnasında bir akarsu kenarına gelirler ama suyu geçmekte zorlanırlar. 14-15 yaşlarındaki çocuklar suyu katır sırtında geçmelerine yardım ederler. Tabi çocuklar da çok zorlanırlar. Suyu geçince Erdem BAYAZIT kendisine yardım eden çocuklara “Siz dünyanın en iyi çocuklarısınız.” der. Çocuğun verdiği cevap müthiştir: “BİZİM İYİLERİMİZ ŞEHİD OLDU.”

İyilerden olabilmek duasıyla…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr