Kasım 2019 Nuri ERCAN A- A+
A- A+

İMBİK - Durumlardan Durum Beğenmek

Son dönemlerde sosyal paylaşım sitelerinin yaygın kullanışı ile insanımız kendini ifade etme bakımından oldukça hareketli bir sürece girmiş bulunuyor. İnsanlar artık okuma, araştırma ve anlatma yerine paylaşım organlarına düşen malumatları aktarmayı tercih eder hale evrildi. Sadece malumat aktarımı yapılmıyor bu sitlerde. Günlük hayatın sevinçli ve kederli halleri görüntüler eşliğinde paylaşıma sunuluyor. Duygular paylaşılıyor gün begün. Özel haberler paydaşların bilgisine sunuluyor. İnsanlar yaşadıkları hayat parçacıklarını alel acele “durum”a atmaktan çekinmiyorlar. Öyle ki, kimi zaman başkasını ilgilendirmeyen mahrem durumlar bile durumlara arz ediliyor.

İletişim araçlarının bu şekilde kullanılması faydalar sağlarken netice itibari ile o daha ziyade zararlara ve malumatfuruşluğa sebep olmaktadır. Hatta insanların edep adap yoksunu olmalarına da sebep olmaktadır. Bilhassa Face ve vatsap kullanımı sonucunda bir piyasa oluşmakta ve her bir fert bu piyasanın bir tüketicisi olmaktadır. Piyasa her bir ferdin tüketmesine dayalı olmakla birlikte aynı zamanda her bir ferdin üretici olmasını da zorunlu kılmaktadır. Üretim ve tüketim birbirini doğurmaktadır. Lakin bu üretimin çoğunluğu yine okuma ve araştırmaya dayanmak yerine başkalarından aktarma şeklinde olmaktadır.

Ortalama iki yüz kişilik bir vatsap grubunun incelenmesi görüntü ve bilgi kirliliğini orta koyacaktır. Ayrıca bireysellik ve modernlik sonucunda nerelere doğru savrulduğumuzun küçük bir resmini sunacaktır.

Birçok insan vatsap durum bölümünde evde besledikleri ya da sahip oldukları hayvanların fotoğraflarını ve videolarını atarak hayvanları ne kadar sevdiklerini izhar etmeye gayret ediyor. Bu da gösteriyor ki insanlarımızın bu özelliklerini yansıtmaya çalışmaları sevgi konusundaki açlıklarını teşhir etmelerinden kaynaklanıyor.

Duygu paylaşımı hep birden yapılmaktadır. Örneğin Türk askeri Suriye topraklarına bir hareket mi başlattı? Hemen herkes milli duyguları besleyen ne varsa onu durumda paylaşma ihtiyacı hissetmektedir. Oraya tank fotoğrafı, F16 uçaklarının bombardıman görüntüleri, siha videoları atmak vacip olmaktadır. Herkes zannediyor ki ben bunu yapmazsam hiç kimsenin bunlardan haberi olmayacak. Ya da ben bunları atarsam vatani bir görevi yerine getirmiş olacağım. Oysa herkesin görüp bildiği malzemeleri ve haberleri atmaktadırlar.

Duyguların yoğunlaştığı milli olaylarda, mesela milli bir maç oynandığı zaman nerdeyse her paylaşımcı yine televizyonlarda herkesin şahit olduğu futbolcu fotoğraflarını, yav zaten bunları herkes görüyor diye düşünmeden paylaşabilmektedir.

İlginç cümleleri paylaşmak insanların başkalarına verdiği en önemli mesaj olmaktadır. Bu mesajları atanların kiminde iyi niyet görülürken kimilerinde de paylaşım kızgınlığın bir eseri olmakta ya da sevmediği kişileri hırpalamak maksadı apaçık ortada bulunmaktadır.

Şu cümlelere ne dersiniz! “Kişi, kâmil oldu mu üstad mertebesinde, ona madde üstünde bir değer vereceksin... Baktın ki; hali, tavrı değişti, meclise gelişte, çüşşş… deyip sırtına bir semer vuracaksın.”

İnsanlar günlük hayatlarında ne yaşadılarsa fotoğrafını çekip durumlarda paylaşma derdindeler. Duvarcı ustası çektiği duvarı, imam efendi okuduğu ezanı, sıhhi tesisatçı taktığı petekleri, köylü kaynattığı pekmez kazanını, köpek bakıcısı beslediği köpeklerini, ev hanımı yaptığı keki paylaşmaktadır. Bu paylaşımların arkasında yatan ana neden bireyselliğin sular seller gibi gelip başköşemize oturmuş olmasıdır. Tamam, bireysellik neyse diyebiliriz ama teşhircilik de adam akıllı yol almaya başlamış demektir.

Durumlardan durum beğenmeye devam edelim ve bir durum mesajı paylaşalım: “sana rica etsem bu gün bütün şehitlerimiz için Fatiha okur musun? Ve rica etsem bu isteğimi herkese gönderir misin? Belki yüzlerce Fatiha’ya vesile olacaksın. Peygamberlere inanmıyorsan bu mesajı 20 dk içinde 15 kişiye yolla. Çünkü bu akşam Peygamberler avucuna gül koyacak.”

Bu paylaşım gibi birçok paylaşım gösteriyor ki kişiler belki iyi niyetle birçok hurafenin yaygınlaşmasına vesile olmaktadırlar.

Elinizde akıllı telefonunuz varsa ve vatsap kullanıyorsanız her gün yüzlerce satış ilanı, onlarca özel habere rastlayabilirsiniz. Ayrıca fertlerin kaprislerine şahit olmaktan geri duramazsınız. Yaptıkları en basit iyiliği bile paylaşarak riya olgusuna hizmet eden tanıdıklarınıza bir şey diyememenin pişmanlığını yaşarsınız. Dostlarınızın zevklerini görseller eşliğinde bilmiş, tanımış olursunuz. Kimin kızgın kimin sevinçli, kimin ise üzüntülü olduğunu durumunuzda görürsünüz. Canınız sıkılır.

Durumlardan durum seçmeye çalışırken bu durumun sizde hangi durumları yok ettiğinin farkına bile varamazsınız.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2019

Sayı: 376

İlkadım Arşiv