İLKADIM KİTAPLIĞI - Ummandan Katreler - Zeki Soyak
Mayıs 2018 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+ Sesli Dinle    |  
Sesli Dinle    A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI - Ummandan Katreler - Zeki Soyak

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay da sizlerle rahmetli Zeki SOYAK hocamızın yazdığı kıymetli eserlerinden biri olan Ummandan Katreler isimli kitabı inceleyeceğiz.

Ummandan Katreler kitabımız İlkadım Yayınlarımızdan çıkan üçüncü eserdir. Kitabımızda Hocamız tarafından seçilmiş 120 tane Hadis-i Şerif açıklanmış.

Rahmetli Hocamızın ifadeleriyle: “Müslümanlar olarak Kur’an ve Sünneti en iyi bir şekilde anlamak, yaşamak ve hayata geçirmekle mükellefiz. Çünkü onlarsız İslami ve insani bir hayat mümkün değildir. Kur’an ve sünnet anlaşılmadan, ölçüleri alınmadan dengeli bir yaşantı düşünülemez.”

Rahmetli Hocamız aşağı yukarı her kitabında yaptığı uyarıyı bu kitabında da yapıyor: “Ayet-i Kerime ve Hadis-i Şeriflerden hüküm çıkarmak ve ictihad etmek sadece “Müctehid” derecesine yükselmiş ulemaya has bir iştir. Diğer Müslümanların yapması gereken ise, ahlak, fazilet, nasihat, hayırlı iş ve hizmetlere teşvik ile ilgili Hadis-i Şerifleri öğrenip mucibince amel etmektir. Ahkâm ile ilgili Hadis-i Şerifleri okuyup öğrenmekle beraber, onlardan kendimize göre hükümler çıkarmak gibi yanlış ve tehlikeli bir işe asla tevessül etmemeliyiz.”

Rahmetli Zeki SOYAK hocamız, Ummandan Katreler kitabında 120 Hadis-i Şerifi on yedi bölümde açıklıyor. Niyet ile başlayan Hadis yolculuğumuz İlim, İman, İbadet, Ahlak-Adab, Helal-Haram ve Günahlar, Ticaret, Nikâh, Uhuvvet, Cemaat, Ahkâm, Cihad, Zikir-Dua-İstiğfar… bölümleriyle devam ediyor.

Ummandan Katreler kitabındaki hadisler, Hocamızın “İzahlı Kırk Hadis” kitabındaki hadislere göre biraz daha kısa açıklanmış.

Farklı konulardan yüz yirmi tane Hadis-i Şerifi açıklamalarıyla bulabileceğimiz, dilerseniz hadis ezberi çalışması da yapabileceğiniz güzel bir eser.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr