İLKADIM KİTAPLIĞI-Tebessüm ve Tefekkür & Dursun Gürlek
Haziran 2019 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI-Tebessüm ve Tefekkür & Dursun Gürlek

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle Dursun GÜRLEK’in kaleme aldığı Tebessüm ve Tefekkür isimli kitabı inceleyeceğiz.

Dursun Gürlek hocayı tanıyanlarınız vardır. Konuşma üslubu ile dinleyiciyi, yazma üslubu ile de okuyucuyu kendisine bağlayan bir isimdir. Kadim kültür ögelerimizi araştıran, bunları yeni nesle aktarmaya çalışan bir kültür insanıdır.

Yazarımız Tebessüm ve Tefekkür kitabında da kadim kültürümüze ait anekdotları kendine has bir üslupla sunuyor. Kitaba başlar başlamaz kendimizi farklı bir dünyada buluyoruz. Kitabı elimizden bırakamıyoruz. Acaba bir sonraki yazıda ne karşımıza çıkacak diye merakla bekliyoruz.

“Şurası bir gerçektir ki, herkes fıkra anlatamaz, ibretli ve hikmetli sözler söylemek, kulaklara küpe hazırlamak, insanları hem güldürmek, hem de düşündürmek için keskin zekâ kadar, ilim ve irfan hazinesine ihtiyaç var. Dağarcığı dolu olan ve bu arada zekâsı da tatlı tatlı kaşınan bir bilginin, bir şairin, bir sanatkârın sözleri, hiç şüphe yok ki altın ve mücevher değerindedir. Onun içindir ki, eskiden bazı padişahlar, birtakım önemli devlet adamları, dinledikleri ve beğendikleri söz ustalarının, mizah üstadlarının, şairlerin ve ediplerin ağızlarını altınla doldurmak istemişlerdir.”

Kanuni Sultan Süleyman ve İmam-ı Azam başlıklı bölümü okurken Kanuni’nin yanına düşüyor, değerli insan İmam-ı Azam hazretlerinin harabe halindeki kabrini imar ettiriyor, mübarek kabrinden yayılan o güzel kokuyla mest oluyoruz.

Cimrinin Yoğurdu kıssasını okurken hisseyi hemen öğreniyor; aslında cennet ya da cehennemde bizleri bekleyenlerin bu dünyadan gönderildiğinin farkına varıyoruz, dünya ahiretin tarlasıdır hadisi bizde daha bir anlam kazanıyor.

Mihrimah Sultan’ın kedisini okuyup tebessüm ederken aslında bazı cahilleri gördükçe de hayıflanmadan edemiyoruz.

Yukarıda kısaca yazdıklarımdan başka, Sultan Ahmed ve Aziz Mahmud Hüdayi, Hakani Mehmed Bey ve Hilye-i Saadet’i, Samimiyet ve Tevbe, İslam Cennetinin Yeşil Bahçesi, Paralı Kitap, Medine Hatıralarından Bir Tablo, Latif Latifeler, “Bıyıklı Evliya” Ahmed Avni Konuk, Aynalı Hakimin Marifeti, Diri Diri Gömülen İslam Bilgini, Süleymaniye’nin Sütunları ve Karınca Kaptan, Eski Kitaplardaki Eskimez Sözler gibi birbirinden ilginç bölümler bizleri bekliyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr