İLKADIM KİTAPLIĞI-Sohbetler 1-2 / Zeki Soyak
Temmuz 2018 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+ Sesli Dinle    |  
Sesli Dinle    A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI-Sohbetler 1-2 / Zeki Soyak

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay sizlerle İlkadım Kitaplığımızda, merhum Zeki SOYAK Hocamızın Sohbetler 1 ve Sohbetler 2 kitaplarını inceleyeceğiz.

Bizim kültürümüzde sohbet çok önemlidir. Sahabe efendilerimiz de bir nevi okul mahiyetinde olan sohbetlerde yetişmişlerdir. Hatta sahabe olmanın en önemli şartının Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’i görmek ve O’nun sohbetinde bulunmak olduğunu biliyoruz.

Merhum Zeki SOYAK hocamız da sohbetleri oksijen çadırına benzetirdi. Sohbetlere çok önem verirdi. Çok önemli işleri dışında sohbetleri aksatmamaya çalışırdı. “Herkese, ehil kişilerin, gönül ve ilim ehli insanların sohbetlerine şevkle, aşkla devam etmelerini hararetle tavsiye eder, teşvik ederim.” derdi. Her bir talebesine de sohbetlere devamın önemi konusunda vurgu yapardı.

Yine hocamız; “Aç ve susuz kalan bir insanın yemeye ve içmeye iştiyakı ne ise Müslümanın sohbete iştiyakı da öyle hatta daha fazla olmalı. Sohbetlerden bir şeyler öğrendikten sonra da kendine bir kibir, bir gurur, gelmemeli, ‘Artık ben de oldum, ben de yetiştim. Bu sohbetlere ihtiyacım yoktur.’ demek gafletinde bulunmamalıdır.” ikazında bulunurdu.

Sohbetler ismini alan kitaplar da Zeki SOYAK Hocamızın her Cuma günü Enderun FM’de (o zamanki ismi ART FM) yaptığı sohbetlerin çözümlenmesi sonucunda oluşturulmuş eserlerdir.

Sohbetler kitaplarında işlenen konular kitap haline getirilirken tasnif edilmiş; ayet ve hadislerin tahrici yapılmıştır. Herhangi bir konuda araştırma yapmak isteyen kardeşlerimize kolaylık sağlanmıştır.

Sohbetler isimli eserlerde; Güzel Ahlak, Dünya ve Ahiret, Eğitim, Din ve Davet, İnsan, Ayetler ve Tefsirleri, Mübarek Gün ve Geceler, Müslüman, Yaradılış Gayemiz, Rasulullah’tan Mesajlar, Müminler ve Ahlak, Emri bil Maruf, Sabır ve Sebat, İzzet ve Şeref bölümleri yer alıyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr