İLKADIM KİTAPLIĞI-Sahabe Okulu Sohbetler - Mustafa Yayla
Kasım 2018 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+ Sesli Dinle    |  
Sesli Dinle    A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI-Sahabe Okulu Sohbetler - Mustafa Yayla

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle Mustafa Yayla hocamızın İlkadım Yayınlarımızdan çıkan Sahabe Okulu Sohbetler isimli kitabını tanıyacağız.

İlkadım Yayınları olarak yayın hayatına başladığımız günden itibaren kaynak olabilecek, bizlerin dini hayatına yön verebilecek, okuduğumuz zaman iyi ki bu kitabı okumuşum diyebileceğimiz, Kur’an’ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerle müzeyyen eserler sunma gayreti içerisindeyiz. Çünkü bu konuda çok ağır bir sorumluluk taşıdığımızın farkındayız. Rahmetli Zeki SOYAK hocamızın İzahlı Kırk Hadis kitabı gibi Sahabe Okulu Sohbetler kitabı da bu ağır sorumluluğun sonucu olan kıymetli eserlerdendir.

Hadissiz bir İslam anlayışına karşı sürekli hadis dedik. Sahabesiz bir din anlayışına karşı da sahabe efendilerimizin okulu olan Sahabe Okulu Sohbetler kitabıyla sahabesiz ve sohbetsiz olamayacağını belirttik.

Mustafa YAYLA hocamızın İlkadım Yayınlarından çıkan üçüncü kitabı: Sahabe Okulu Sohbetler. Sayfa kalitesi, cilt eser olması ve kapak tasarımı gerçekten çok güzel.

Mustafa hocamız sohbetlerin önemini anlatan bir yazıyla kitabına başlıyor: Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bir gün “Siz, cennet bahçelerinde gezerken, onun meyvelerinden istifade edin.” buyurdu. Ashabı kiram “Ya Rasulullah! Cennet bahçesi nedir, cennet bahçeleri nerelerdir, diye sordular. Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle cevap verdi: “Cennet bahçeleri, İslam’ın ve Kur’an’ın öğretildiği ilim ve zikir meclisleridir, sohbet halkalarıdır.”

Sohbet halkaları, sahabe okuludur. Çünkü sahabe efendilerimizin gittikleri ne ilkokul ne ortaokul ne lise ne de üniversite vardı. Hepsi de sohbet halkalarında yetişmiş müstesna ve dünya çapında insanlardı.

Sohbetler, manevi oksijen çadırıdır. Sohbetler; sevgi, saygı, muhabbet, yardımlaşma ve kardeşlik ortamıdır.

Sohbetin önemiyle başlayan sohbetlerimiz İslam Kardeşliğiyle devam ediyor. Günümüzde gerçek manada en çok ihtiyaç duyduğumuz kavram. Olmazsa olmazımız olması gereken duygu. Bu kavramdan sonra İslam kardeşliği ile ilgili görevler bizleri bekliyor.

Hocamızdan İslam’ın ırkçılığa bakışını öğrendikten sonra “Allah için sevip Allah için buğzetmek” demenin ne olduğunu anlıyoruz.

Sonraki sohbetlerde Peygamberimizin ahlakından kendimize hisseler çıkarmaya çalışıyor, başımıza bela olan bidat ve hurafeleri tanıyoruz. Çok çeşitli sohbetlerin ayet, hadis ve güzel kıssalarla hazırlandığı, elinize alınca bırakamayacağınız bir kitap Sahabe Okulu Sohbetler. Özellikle sohbetlerle uzaktan yakından ilişkisi olan kardeşlerimize ısrarla tavsiye ettiğimiz bir kitap Sahabe Okulu Sohbetler.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr