İLKADIM KİTAPLIĞI- Peygamberimizin Hayatı ve Daveti / Safiyurrahman Mübarek Furi
Şubat 2020 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Peygamberimizin Hayatı ve Daveti / Safiyurrahman Mübarek Furi

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay sizlerle Risale Yayınlarından çıkan Safiyurrahman Mübarek Furi’nin Dünya Siret Ödülü alan Peygamberimizin Hayatı ve Daveti isimli kitabı inceleyeceğiz.

Peygamber efendimiz ile ilgili ne kadar çok kitap okursak okuyalım, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i yine de tam manasıyla tanımış olamıyoruz. Okuduğumuz her kitapta bilemediğimiz bir özelliği ile karşılaşıyoruz, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in.

Hindistanlı bir âlim olan Safiyurrahman Mübarek Furi kitabını on bir bölüm halinde yazmış.

Birinci bölümde İslam Öncesi Arabistan ve Araplar ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi oluyoruz. Coğrafi durum, Arap kavimleri, Araplarda idare ve emirlik, Arapların dinleri, cahiliye döneminde Arap toplumu başlıkları bu bölümde incelenen başlıklar.

İkinci bölümde Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in Nesebi ve Ailesi ile ilgili bilgileri tekrar hatırlıyoruz. Efendimiz ile birlikte Sadoğulları diyarına yolculuğa çıkıyor, Âmine annemizin şefkatine şahitlik ediyor, Abdulmüttalip ve Ebu Talib’in Efendimize merhametine gıpta ediyor, Efendimizin Hacerül Esved’i yerleştirilmesine yönelik çözümünü seyre dalıyor, Hıra mağarasında tefekkür içerisindeyken Cebrail aleyhisselam’ın gelişiyle irkiliyor, “Oku!” ayetinin muhatabı olduğumuzu tekrar hatırlıyoruz.

Üçüncü bölümde İslam’a Davete çıkıyoruz. Mekkeli müşriklerin Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e ve ilk Müslümanlara yaptıkları eziyet ve işkenceleri okudukça İslam’ın bugünlere kolay gelmediğini hatırlıyoruz. Sahabe efendilerimizle Habeşistan’a hicret ediyor, Hz. Hamza ve Hz. Ömer’in Müslüman oluşlarını heyecanla takip ediyor, Hüzün Yılında Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte hüzünleniyoruz.

Dördüncü bölümde Akabe Biatlerine şahitlik ediyor, Medine’ye hicretin yollarını arıyor, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte Kuba’ya ulaşıyor, mescid yapımına yardım ediyor, ensar ile birlikte sevinç gösterileri yapıyoruz.

Beşinci bölümde İslam Devleti olma yolunda ilk büyük mücadelemize çıkıyor, Bedir Savaşında Mekkeli müşriklerin bir bir ortadan kaldırılışını görünce Mekke döneminde ilk Müslümanlara yaptıkları işkenceleri hatırlıyor, Rabbimize hamd ediyoruz.

Diğer bölümlerde bizleri Uhud Savaşı, Hendek Savaşı, Hudeybiye Sulhu, Mekke’nin Fethi, Veda Haccı, Peygamberimizin Hususi ve Ailevi Hayatı gibi kıymetli başlıklar bekliyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr