Mart 2022 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Özgür Ol! / Prof. Dr. Müfit Selim Saruhan

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda Fecr Yayınlarından çıkan, Prof. Dr. Müfit Selim SARUHAN hocamızın yazdığı “Özgür Ol!” kitabını inceleyeceğiz.

Kitabın başlığına baktığımızda sanki günümüz insanının zaten yaptığı, söylediği bir söz olan “ben özgürüm, istediğimi yaparım.” cümlesi zihinlerimizde yankılanmıyor değil. Özgürlüğü fiil ve sözlerinde o kadar abarttı ki bazı insanlar, özgürlük hayvanlar gibi hareket etmek olarak algılanmaya başladı. Bu kitapta hocamız gerçek özgürlüğün ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini kendisine has üslubu ile anlatıyor.

Kitabımız altı bölümden oluşuyor. Birinci bölümde “Özgürlük ve Anlam İfadesi Olarak Kelime-i Şehadet” başlığı bizleri karşılıyor. Kelime-i Şehadetin bir özgürlük, duyarlılık ve hayatın anlamıyla buluşmak şeklindeki izahında Allah’a ve Resulüne olan ihtiyacımızın temellerini görüyoruz.

İkinci bölümde “Fatiha’nın Açtığı Açılımlar” ile zihin dünyamızda yeni bakışlar meydana geliyor. Her fırsatta okuduğumuz Kur’an-ı Kerim’in açılışı olan Fatiha’nın hayatımıza kattığı açılımları, iç dünyamıza sunduğu zenginlikleri bir kez daha hissediyoruz. Fatiha aslında özgürlüklerin açılışıdır.

Üçüncü bölümde “Kur’an-ı Kerim’in Din Anlayışının İnsanı Özgürleştiren İlkelerini” tanıyoruz. Toplumun sağlıklı bir din anlayışı için Kur’an ilkelerinin ne denli hayati olduğunu ayetlerin ufuk açıcılığıyla okuyoruz.

Dördüncü bölümde “Takva: İnsanlık Onurunun Güvencesi, Kulluğun Lezzeti” başlığıyla takva kavramın slogandan öte içselleştirilmesi gereken, özgürleştirici, oluşturucu ve diriltici bir kavram olduğunu Kur’an ayetleri ile göreceksiniz. Takva, özgürlüğün lezzetidir.

Beşinci bölümde “Kindi’nin Hüzün Risalesinden Özgürlüğe” giden yolda üzülmemeyi öğreniyoruz.

Altıncı bölümde “Hz. Musa aleyhisselam ile Yol Arkadaşına” arkadaşlık ediyoruz. Kur’an’da vurgulanan Hz. Musa aleyhisselam ile yol arkadaşının yolculuğundan çıkarılabilecek davranış modellerini öğreniyoruz.

Kitabın içinden:

Kime özgür dersiniz? Her istediğini yapana mı yoksa her istediğini yapmama kudreti gösterene mi?

Kurtuluşun ilk ilkesi zamanın mahkumu değil hâkimi olabilmektir.

Modern dünyanın göz ardı ettiği husus, ideal anlamda manevi hayatın bir özgürleşme süreci olduğudur. Allah’a kul olmak özgürlüğü yitirmek değil, O’nda bulduğumuz güvenle güven vermektir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr