İLKADIM KİTAPLIĞI / Osmanlı Biliminin Öncüleri - Salim Aydüz
Kasım 2017 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI / Osmanlı Biliminin Öncüleri - Salim Aydüz

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle Timaş Yayınlarından çıkan Salim AYDÜZ hocanın yayına hazırladığı Osmanlı Biliminin Öncüleri isimli kitabı inceleyeceğiz.

Kitabımızda yirmi kişinin üzerinde Osmanlı bilim insanı bizlere tanıtılıyor. Ayrıca ekler bölümüyle birlikte 254 sayfadan oluşan bir kitap.

Kitabımızda öncelikle bilim adamlarımızla ilgili kısa bir hayat hikayesi bulunuyor. Daha sonra bilime hangi alanda ve hangi eserlerle katkı yaptığı ve yazdığı kitaplarla ilgili bilgilerle sona eriyor.

Başta yazarımız Salim AYDÜZ’ün çok güzel bir tespiti var: “Bizde aydınların yanlış bir değerlendirmesi vardır: Türkiye Rönesans’tan geçmemiştir. Oysa on beşinci ve on altıncı yüzyılda Osmanlı medeniyeti tanınsaydı böyle bir hataya düşülmezdi. Öte yandan on üçüncü yüzyıl Anadolu Selçuklu Devleti, Ortaçağ Avrupa’sına göre çok aydınlıktı. Çok sayıda ilim ve sanat adamı yaşamış ve son derece dikkat çekici eserler vermişlerdir… Anadolu’nun pek çok yerinde inşa edilen medrese, darüşşifa, cami ve mimari eserleri esasında Rönesans’ın Avrupa’dan önce bizde yaşandığını göstermektedir.”

Kitabımızda tıp alanında faaliyet göstermiş ve Anadolu’nun İbn Sina’sı diye adlandırılan Hacı Paşa ve IV. Murad döneminin ünlü hekimbaşısı Emir Çelebi’yi ele alırken diğer yandan da astronomi ve matematik alanında Osmanlıların belki de en büyük ilim adamı olan Takiyüddin Rasıd’ı gündeme getirdik. Yine meşhur edebiyatçı Namık Kemal’in bilinmeyen bir yönü yani onun müneccimbaşı olan babası Mustafa Asım Efendi inceleniyor.

Ayrıca dini faaliyetlerin yanı sıra icatlarıyla dikkat çeken tarikat şeyhleri ve askeri başarılarının yanı sıra ilmi başarılarıyla dikkat çeken paşalar da kitabımızda inceleniyor.

Kitabımın son bölümünde Osmanlıların en yaygın astronomi kurumu olan muvakkithaneler ile ilgili bir makalenin yanı sıra, İslam medeniyetinin en parlak çağlarını yaşayan ve Avrupa’ya doğrudan etki eden Endülüs medeniyeti hakkında bazı makaleler konulmuş. Ayrıca Müslüman âlime hanımlarla ilgili kısa bir çalışma da bu bölümün sonuna ilave edilmiş.

Bu ilgi çekici çalışma, Osmanlı

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr