İLKADIM KİTAPLIĞI-Ömer b. Abdülaziz / İmadüddin Halil
Aralık 2019 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI-Ömer b. Abdülaziz / İmadüddin Halil

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay ki sayımızda Timaş Yayınlarından çıkan, İmadüddin Halil’in kaleme aldığı ve Mustafa SOLMAZ’ın dilimize çevirdiği Ömer b. Abdülaziz isimli kitabı inceleyeceğiz.

İslam tarihinde Hulefa-i Raşidin döneminden sonra birçok halife gelmesine rağmen bunlar içinde en çok ismi hatırlanan ve söylenen şüphesiz ki Ömer b. Abdülaziz olmuştur.

Hak ve adalet tutkunu, uygulamalarıyla İkinci Ömer diye anılan Ömer b. Abdülaziz’in hayatı ve yönetim anlayışı ayrıntılı bir şekilde bizlere tanıtılıyor bu kitapta.

Tarih araştırmacısı İmadüddin Halil, İslam tarihinin en parlak yıldızlarından olan, ilk dört halifeyi örnek alan davranışlarıyla Hulefa-i Raşidin’in beşincisi sayılan Ömer b. Abdülaziz’in hayatını ve yönetim anlayışını çağımıza taşıyan bir eserle bizleri karşılıyor.

Zulmün üzerine bir güneş gibi doğan ve geçici de olsa zulüm karanlığını dağıtıp bataklığını kurutan Ömer b. Abdülaziz’in destansı hayatını ruhlarımıza şifa niyetine üflüyor. Ve büyük halifenin şahsında cisimleşen hak ve adalet kavramlarını bizlere yeniden hatırlatıyor.

Büyük dedesi Ömer b. Hattab’ın izinden giden, adaleti devletin her kademesinde daim kılan, kendi hayatında geçirdiği büyük dönüşümle her an zühd ve takva üzere yaşayan, her döneme ışık olacak bir devlet adamı profiliyle temayüz eden Ömer b. Abdülaziz’in yönetim anlayışı ve uygulamaları bugüne pek çok şey söylüyor.

İmadüddin Halil, bu zirve karakteri tebliğ, harp ve siyaset etme yöntemleriyle, ekonomi ve maliye uygulamalarıyla, yönetim, planlama ve eğitim politikalarıyla bir bütün olarak ortaya koyuyor.

Ömer b. Abdülaziz kitabı, büyük bir devlet adamının ayaklarıyla yere basa basa bu dünyadan geçtiğini ama kalplerden silinmediğini unutkan zihinlere hatırlatıyor. Hem akla hem de kalbe hitap eden diliyle adeta ders kitabı olacak şekilde hazırlanan eser, nicelikte kaybolmuş insanoğlunun yeni bir kurtuluş yolu bulması için rehber niteliğindedir.

“Benim bıkıp usanmayan ve her seferinde daha üstün makamı isteyen doymak bilmez nefsim vardır. Ve artık bugün öyle bir makama erişti ki bunun ardında başka bir makam yok. Bir insanın dünya hayatında yükselebileceği en son konuma gelmiş bulunmakta. Ama nefsim bu sefer de büyük bir aşk ve şevkle cenneti özlemekte, o makama ermek için adeta can atmaktadır.” diyor Ömer b. Abdülaziz.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr