Ocak 2023 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Müslüman Yürekler Bilirim / Erdem Bayazıt

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle Erdem BAYAZIT’ın İz Yayınlarından çıkan Müslüman Yürekler Bilirim kitabını inceleyeceğiz.

Edebiyatımızda Yedi Güzel Adam diye bildiğimiz güzel adamlardan biri de Erdem Bayazıt. Bu köşemizde “İpekyolu’ndan Afganistan’a” kitabını da incelemiştik. Oradaki bir bölüm hala zihnimde dolaşıp durmaktadır. Afganistan’da hızlı akan bir ırmağı geçmek için oradaki Müslüman kardeşlerimiz yardım etmektedir. Suyu geçerken Erdem Bayazıt düşme tehlikesi yaşar. Oradaki Afgan çocuk yardımcı olur. Karşı kıyıya geçtiğinde kendine geldikten sonra etrafındaki çocuklara şöyle der: “Sizler dünyanın en iyi çocuklarısınız.” İçlerinden en büyüğünün söylediği söz zihinlere nakşolunacak bir cümle: “Bizim iyilerimiz şehid oldu!” Bu cümleden sonra Erdem Bayazıt hislerini anlatırken şu ifadeleri kullanıyor; “Bir anda gözlerime hücum eden yaşları ve gırtlağımdaki acıyı Afganistan’ın bu mübarek çocuklarından gizleyebilmek için sarf ettiğim gayret hiç şüphesiz yapmakta olduğumuz bu seyahatin bütün yorgunluklarına, bütün güçlüklerine bedeldi.”

Müslüman Yürekler Bilirim kitabı Erdem Bayazıt’ın gazete ve dergi yazılarından derlenerek hazırlanmış bir kitap. Aslında kitabı okuduğumuzda dertli bir gönülden İslam âleminin derdiyle ilgili yazılarını sanki yeni yazılmış gibi okuyoruz. Çünkü İslam âleminin dertleri yıllardır aynı maalesef. “Uyanan İslami bilinç emperyalizmin sonu olacaktır. Bundan asla kuşku duymuyoruz.” sözleri aslında İslam adına ne kadar ümit var olduğunun bir göstergesidir.

İslam âleminin en sıkıntılı bölgesi olan Afganistan’a çeşitli zorluklarla gidecek kadar gayretli bir Müslüman o. İslam âlemi her daim gündeminde. Filistin ve Kudüs Davası, İran-Irak Savaşı, İran, Pakistan ve diğer Müslümanların yaşadığı ülkeler. Yeri geldiğinde Müslümanlara uyarılarını en üst seviyeden ifade eder: “Müslümanların emperyalizmin bankalarına yatırdıkları her dolar, Kâbe’ye sıkılmış bir kurşun gibidir. Gafletle geçirdiğimiz her dakika için yarın küfrün daha ağır faturalarını ödemeye mecbur kalacağımızdan hiçbir Müslümanın şüphesi olmasın. Vakit de mahlûktur. O da bir gün tükenmeğe mahkûmdur. Geçen zamanların bir hesap günü vardır. O hesap gününden kaçmanın mümkünü yoktur.”

Kitap, konuları itibariyle altı bölüme ayrılmış. İlk bölümde genel konularla ilgili yazılar yer alıyor. Emperyalizmin yıkılması için yazan ve yaşayan birinden “Emperyalist Boyunduruk Nasıl Kırılır?” başlıklı yazı çok manidar. İkinci bölümde yakından tanık olduğu Afganistan Savaşı ile ilgili ayrı bir bölüm ayrılmış. Bu bölümde Afganistan ile ilgili merak ettiklerimizi çok rahat bulabiliyoruz. Üçüncü bölümde İran İslam Cumhuriyeti ile ilgili farklı bilgiler yer alıyor. Diğer bölümlerde de İran-Irak Savaşı, Kudüs ve Filistin Davası, çeşitlemeler yer alıyor.

Yazımı kitaba başlık olan şiirden bir bölümle bitirmek istiyorum;

 

Müslüman yürekler bilirim daha

Kızdı mı cehennem kesilir sevdi mi cennet

Eller bilirim haşin hoyrat mert

Alınlar görmüşümdür ki vatanımın coğrafyasıdır

Her kırışığı sorulacak bir hesabı

Her çizgisi tarihten bir yaprağı anlatır

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr