Nisan 2020 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Meryem Suresi Tefsiri / Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Kılıçarslan

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay sizlerle Kalem Yayınevinden çıkan NEVÜ İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet KILIÇARSLAN’ın kaleme aldığı Molla Fenari’nin Usulü Üzere Meryem Suresi Tefsiri isimli kitabı inceleyeceğiz.

Tefsir ilminin İslami ilimler içerisinde önemli bir konumu vardır. Allah Teâlâ’nın kelamı olan hayat kitabımız Kur’an-ı Kerim’i anlama konusunda ilk başvurduğumuz ilim tefsir olmaktadır. İslam Tarihi boyunca Abdullah ibn Abbas radıyallahu anh’dan itibaren birçok tefsir kaleme alınmıştır. Her bir tefsir de bizler açısından kıymetli birer hazine konumundadır.

Mehmet KILIÇARSLAN Hoca, Osmanlı Devleti’nin ilk resmi şeyhülislamı Molla Fenari’nin Aynul Ayan isimli eserini tanıtmak üzere bir makale yazmak istediğinde, Molla Fenari’nin Kur’an’ın kendi üslubuyla tefsir edilmesi özlemini kitabın her sayfasında hissedince bu beklentiye karşılık vermek istemesinin sonucunda elimizdeki kitap kaleme alınıyor.

“Meryem Suresinin seçilme nedeni olarak da 98 ayetlik, orta uzunlukta ve Kur’an’ın mihver konusu olan tevhid ağırlıklı bir sure olması, kıssa olarak Hz. Yahya aleyhisselam ve Hz. İsa’nın aleyhisselam mutat olmayan doğumlarına yer vermesiyle günümüzde sıkça gördüğümüz mucize inkârcılarına cevap vermesi, ayetlerinde Hz. İsa’nın aleyhisselam yaşayıp yaşamadığı, şefaat gibi tartışılan konulara yer vermesi, Hz. İbrahim’in aleyhisselam babasıyla yaşadıklarını işlemesiyle gittikçe zayıflayan aile bağları noktasında bizleri eğitmesi gibi konular yazarımız üzerinde etkili olmuş.”

Ayetler ele alınırken, önce ilgili grubun ayetlerinin Arapçaları ve mealleri topluca veriliyor. Daha sonra ayetler sıra numaralarına göre tek tek tahlil ediliyor. Daha sonra ayetler kelime kelime inceleniyor. Kelimelerle ilgili özel olarak belirtilmesi gereken konular gayet güzel bir şekilde sunuluyor. Tartışmalı konularla ilgili görüşler ortaya konulduktan sonra ayet ve hadislerle konunun sahih bir şekilde nasıl anlaşılması gerektiği ortaya konuluyor. Fıkhi bir konu ile ilgili açıklama gerekiyorsa o da etraflıca açıklanıyor. İrab konusuna ilgisi olanlar için de ayetlerin açıklamalarının sonunda ayet irabları verilmiş.

Kitabı okumaya başlar başlamaz doyurucu bilgilerle karşılaşacağımızı hissediyoruz. Özellikle giriş bölümünde İslam tarihi ile ilgili verilen kısa ve özet bilgiler gerçekten dikkat çekici bilgiler.

Okuyucularımıza, okumaları gereken kitaplar arasına Dr. Öğr. Üyesi Mehmet KILIÇARSLAN’ın Meryem Suresi Tefsiri’ni de eklemeleri tavsiye ediyoruz. Mehmet hocamıza da bu güzel kitabı için dua ediyoruz. İnşaallah Kur’an-ı Kerim’deki diğer sureleri de bu şekilde bitirmeyi Rabbim kendisine nasip eder.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr