Şubat 2022 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Mehmet Emin Saraç / İlyas Karaduman

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay ki sayımızda Gökkubbe Yayınlarından çıkan İlyas KARADUMAN hocanın kaleme aldığı İlim Geleneğinin Örnek Şahsiyeti Mehmet Emin SARAÇ isimli kitabı inceleyeceğiz.

Bazı insanlar vardır, vefatlarının üzerinden yıllar değil yüzyıllar geçse bile toplumu etkilemeye devam ederler. Rabbimize hamd olsun ki tarihimizde bu vasıfta güzel mümin sayısı azımsanamayacak kadar çok. Bize düşen bu güzel insanları tanıma gayreti içerinde olmak, onlar gibi olmaya çalışmak, onlar gibi doğru olanları yapmaya çalışmak. Değilse her gün isimlerini sayıklayıp duralım, şöyle yaptılar, böyle yaptılar diye hayat hikâyelerini anlatıp duralım. Bunların bize faydası olmayacaktır. Belki de o insanları kendimizden çok yüksekte ya da uzakta gördüğümüz için olumsuz duygular içerisine gireceğiz. Onun için yapmamız gereken örnek şahsiyetler dediğimiz güzel müminlere benzemeye çalışmak, onların yaptığı doğruları yapmaya gayret etmek olmalıdır.

Mehmet Emin SARAÇ hocamız yakın tarihte aramızdan ayrıldı. Dünyadaki vazifesini tamamladı. Fatih Camiindeki murabıtlığını bi hakkın yerine getirdi. Onlarca Osmanlı bakiyesi âlimden icazet aldı. Binlerce talebe yetiştirdi. Çizgisini hiçbir zaman bozmadı. İslam’ı en güzel şekliyle temsil etmeye gayret etti. Günümüzde bunu da yapamayız, bunu da uygulayamayız denilen işleri bizzat şahsında gösterdi. Şimdi bize düşen yeni Mehmet Emin SARAÇ hocalar olmaktır. Bu güzel müminlerin yerini doldurmak ya da doldurabilecek nesiller yetiştirme gayretinde olmaktır. Sorumluluğu başkalarına atmadan “ben ne yapabilirim?” sorusuyla zihnimizi meşgul etmeli ve çözümler üretmeliyiz. Çünkü İslam dışı mihraklar canhıraş bir şekilde neslimizi elimizden almak için çok yoğun bir mesai içerisindeler. Hem sosyal medya hem yazılı ve görsel medya araçlarıyla, hem dizileriyle topyekûn bir saldırıya geçtiler. Bizlerin de bu saldırıları püskürtmek ve cephemizi sağlam tutmak için Mehmet Emin SARAÇ hocamız gibi kandillere ihtiyacı var.

İlyas KARADUMAN, gerçekten güzel bir çalışma ortaya koymuş. Mehmet Emin hocanın yetiştiği çevreyi ayrıntılı bir şekilde ele alması, bir kitap içerisinde onlarca âlimi az da olsa tanımamızı sağlamış. Tokat, İstanbul ve Mısır’da ders aldığı Hoca efendilerin de ayrıca tanıtılması kitaba ayrı bir değer katmış.

Kitabı okumaya başladığımızda Mehmet Emin hoca ile bir yolculuğa çıkıyorsunuz. O kadar tatlı ifadeleri var ki sanki yanı başınızda. Kitabın kapağında yer alan fotoğrafındaki gibi bizlere gülümsemesini hissediyoruz. Tek parti döneminin uygulamalarına beraber kızıyoruz. Daha sonra Ali Yekta Hocanın ezanın Arapça aslı ile okunmasını sağladığı için Adnan Menderes’e yaptığı dua dikkatimizi çekiyor: “Ben altı yaşımdan beri Kur’an okuyorum ve okutuyorum. Benim şu ana kadar yapmış olduğum bütün sevapları Menderes’in ezanı Arapça okutmasının sevabının karşılığında hibe ederim.”

En kısa sürede, okuyacağınız kitapların listesine bu kitabı da eklemenizi tavsiye ederim.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr