İLKADIM KİTAPLIĞI - Mefkure - Zeki Soyak
Haziran 2018 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+ Sesli Dinle    |  
Sesli Dinle    A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI - Mefkure - Zeki Soyak

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay da sizlerle İlkadım Kitaplığımızdan rahmetli Zeki SOYAK Hocamızın Mefkure isimli kitabını inceleyeceğiz.

İnceleyeceğimiz kitap; en son yayınlanan, cilt kapak baskılı olan, 520 sayfadan oluşan kitaptır. İlk baskıdaki hali daha ince ve küçük boyutta idi.

“Ömrü İslam’a hizmetle geçmiş, alim ve arif insanların yazdıkları her yazı, yaptıkları her sohbet değerlendirilmeli ve insanlara ulaştırılmalıdır. Çünkü onların söyledikleri, yazdıkları hususlar hem zamanlarındaki hem de daha sonraki insanların dertlerine deva olacak, onların sıkıntılarını giderecek ilaçlarla dolu bir hazinedir. Bir de bu zatların sözleri içten gelen, vecd ile sadece Allah rızası için söylenmiş sözlerdir.”

Bu mülahazadan hareketle Mefkure kitabı genişletilerek tekrar yayınlandı.

Eser, özetle Zeki Soyak Hocamızın güncel konularla ilgili değerlendirmelerinin yer aldığı İlkadım Dergimizde başyazı olarak yayımlanan yazılarından oluşuyor. Kitabı okudukça aslında Müslümanların gündeminin pek de değişmediğini anlıyoruz. En azından İslam aleminin derdiyle dertli bir Müslümanın kaleminden meselelere nasıl bakmamız gerektiği ile ilgili fikir edinebiliyoruz.

Kitabımız on iki bölümden oluşuyor. İman ve İslam bölümünde İslam’ın neresinde olduğumuzu sorguluyor, daha sonra Çare İslam diyerek insanları Solmayan Gül’e davet ediyoruz. Kur’an’ın Farkını Fark Ettikten sonra Yeryüzüne İyi Kullar’ın Varisçi olduğunu hatırlayarak Mülkün Sahibine Yöneliyoruz.

Değerlerimiz, Ahlak ve Şahsiyet, İyiliği Emir Kötülüğü Men, Dünya Ahiret, Önemli Gün ve Aylar, Nizam-ı Alem, Eğitim, Asrın Neronları Tarihin Yüz Karaları, Hayvan Mazur Sen Mesulsün, Siyaset ve Özümden Sözüme Yansıyanlar bizi karşılayan diğer bölümlerimiz.

Özümden Sözüme Yansıyanlar bölümündeki her bir cümle levha haline getirilecek sözlerden oluşuyor. Birkaç örnek vermek gerekirse;

“Korkaklar taviz verirler, cesur insanlar hoşgörülü olurlar.”

“Dinini, tarihini, çağını iyi bilmeyen, mesleğinde ehil olmayan kimse faydalı, sağlıklı hizmetler yapamaz.”

“Öğrendikleri ile amel etmeyen ilmin katili; öğrendiklerini başkalarına öğretmeyen de ilmin katilidir.”

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr