Haziran 2022 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+ Sesli Dinle    |  
Sesli Dinle    A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Kur’an Okumaları 1-2 / Prof. Dr. Ali Akpınar

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda Kitap Dünyası yayınlarından çıkan Prof. Dr. Ali AKPINAR hocamızın kaleme aldığı Kur’an Okumaları 1-2 isimli eserleri inceleyeceğiz.

Prof. Dr. Ali AKPINAR hocamız kitaplarda yer verdiği sure ve aşırları yıllar önce çeşitli arkadaş gruplarıyla ve öğrencileriyle okumuş, daha sonra notları bir araya getirerek bu çalışmayı ortaya koymuş.

İncelenen sure ilk önce Arapça olarak yazılmış, daha sonra Türkçe mealine yer verilerek surenin hangi ortamda ve şartlarda nazil olduğu belirtildikten sonra surenin tefsiri ile ilgili söylenenler bir araya getirilmiş. Sure ile ilgili en son bölümde, sureden çıkarılabilen mesajlar Lisan-ı Hal/Söylemek İstedikleri başlığı altında maddeler halinde sunulmuş. Çok ayrıntıya yer verilmemesi kitabın okunmasını daha da kolaylaştırıyor. Çünkü lafız olarak kısalan ayetler mana olarak geniş birer hazineye oluyor.

Kur’an Okumaları 1 kitabında, Duha ve Hümeze sureleri arasında yer alan sureler yukarıda belirttiğimiz usulde gayet özlü bir şekilde işlenmiş.

Duha suresi ile başlayan yolculuğumuzda Kur’an’ın nur, ışık, aydınlık olduğunu öğrenerek önümüzü ve ömrümüzü aydınlatması niyetiyle sureleri anlama çabamıza başlıyoruz. Hayatımızı Kur’an’ın nuruyla aydınlatmak için de Kur’an’ı anlayarak okumamız gerektiğini ve onun gereklerini yerine getirmemiz gerektiğini öğreniyoruz. Bu işi de sürekli yaptığımız takdirde Kur'an'ın nurundan istifade edilebileceğini anlıyoruz.

Dün olduğu gibi bugün de İslam’ın ve ona gönül verenlerin yarını, geleceği, bugünlerinden daha parlak olacaktır. Bu dünya da böyle olduğu gibi ahirette de böyle olacaktır. Kişi, imtihanının gereği olarak yetim, öksüz, fakir, zayıf, hastalıklı, özürlü olabilir. Tüm bunlara katlanmasını bilirsek, bunun mükâfatını dünya ve ahirette Yüce Rabbimiz verecektir.

Kur’an Okumaları 2 kitabında ise 19 tane aşr-ı şerifin tefsirine yer veriliyor. Lisan-ı hal bölümlerinde verilen mesajlar gerçekten çok dikkat çekici. İslam yalnızca inanmaktan ibaret değildir. Amele dönüşmeyen iman, eksik ve zayıf imandır. İmanın pratik hayata yansıması namaz ile başlar. Namaz Yüce Yaratıcıyı kabul edip O’na boyun eğme ve bunca nimetlerine karşılık Yüce Allah’a teşekkür ifadesidir.

Dinin temellerinden biri olan ahiret inancı, kişiye sorumluluk bilinci kazandırır, onun için hayatı anlamlı ve gayeli hale getirir. İmanın temeli gayba, görünmeyene inanmaktır. Gayba iman, sırf Allah ve Peygamberi haber verdiği için, görünmeyene inanmaktır. Gayba imanın başında da Allah’a ve ahirete iman gelir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr