İLKADIM KİTAPLIĞI-Kıssalar Hisseler 1-2 / Zeki Soyak
Ağustos 2018 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+ Sesli Dinle    |  
Sesli Dinle    A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI-Kıssalar Hisseler 1-2 / Zeki Soyak

Kıymetli okuyucularımız! Bu sizlerle rahmetli Zeki SOYAK hocamızın başucu eserlerinden olan Kur’an ve Sünnette Kıssalar Hisseler 1-2 kitaplarını inceleyeceğiz.

Sohbet insanı olan ve sohbetlere ayrı bir ehemmiyet veren merhum Zeki SOYAK hocamız Kur’an ve Sünnette Kıssalar Hisseler kitaplarında örnek rehberlerden, örnek önderlerin bir kısmından bahsediyor. Diriliş nesli için, hepimizin yeniden silkinip dirilmeye, yeniden İslam’a göre, İslamca yapılanmaya, kıpırdanışa vesile olması için bu kitapları kaleme almıştır.

Hocamız kitapları yazarken bir sohbet havası içerisinde yazmaya gayret göstermiştir. Kıssaları okurken Hocamızı kıssaların içinde bulunan bir fert gibi hissedebiliriz, hatta kendimizi de kıssaların içerisinde buluyoruz. Hocamız kendine has üslubuyla bizleri kıssaların içerisine çekmeyi gayet güzel başarmış.

“Geçmiş devirlerdeki toplum önderlerini düşünmeliyiz. Onlar, gevşeyen, dünyevileşen, dini hassasiyetlerini kaybeden toplumları nasıl silkeleyip sarsmışlar, nasıl yeniden güçlü bir toplum haline getirmişler. Yaşadıkları dönemin zalim yöneticilerini nasıl uyarmışlar, hizaya getirmişlerdir. Teemmül etmeliyiz.”

Bu kitapta, gökteki yıldızlar mesabesinde hidayet rehberleri olan, başta peygamberler olmak üzere Allah Teâlâ’nın nice sevgili kullarının kıssalarını, cana can katan nasihatlerini okuyacaksınız. Ümidim odur ki bu kıssalardan, bu öğütlerden hepimiz hisse alacak, nice ahlaki güzelliklerle donanacağız.” diyor rahmetli Hocamız.

Kitabımızın 1. cildinde kâinatın, melek ve cinlerin yaratılışı, Adem aleyhisselam ile Havva validemizin yaratılış serüvenini öğreniyoruz. Hz. Adem ile Havva annemizin büyük imtihanına şahitlik ediyor; ilk cinayet ve ilk katil olayını öğreniyoruz.

Nuh kavmi ile Tufan olayını okuyor, oradan İrem’in helakını ibretle izliyoruz. Azgın bir kavim olan Semud’dan gerekli hisseleri çıkarıp; Hz. İbrahim aleyhisselamın tevhid mücadelesine gıbta ediyoruz.

İlerleyen sayfalarda Yusuf aleyhisselam, Eyüp aleyhisselam, Medyen ve Eyke’nin helaki, yüz kişinin katili bir tevbekar, beşikte konuşan çocuklar ve daha nice ibretlik hisselerin yer aldığı kıssalar bizleri bekliyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2018

Sayı: 361

İlkadım Arşiv