Eylül 2021 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Kara Panter / Okay Tiryakioğlu

Kıymetli İlkadım kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle Timaş Yayınlarından çıkan Okay Tiryakioğlu’nun kaleme aldığı Kara Panter başlıklı kitabı inceleyeceğiz.

Bu köşeyi takip edenler Okay TİRYAKİOĞLU’nu tanıyacaklardır. Daha önce farklı kitaplarını bu köşede gündem getirmiştik. Tarihi romanlarını zevkle takip ettiğimiz bir yazarımız. Tarık b. Ziyad, Nizamülmülk, Yavuz isimli romanlarını incelemiştik.

Batı diye bildiğimiz Avrupa, tarihin hiçbir döneminde medeni olmamıştır. Bizler Batı’yı tam tanımıyoruz. Ya da algı operasyonları ile bizlere sürekli medeni gibi gösterildi. Bizler de kendi tarihimizi bile tam manasıyla bilmiyoruz ki, Avrupa’nın tarihini tam bilelim. Yakın zamanda yaşanan olayları bile çok çabuk unutuyoruz. Avrupa zalim bir medeniyet. Haçlı savaşları olsun, kendi içlerindeki savaşlar olsun, coğrafi keşifler olsun hepsi zulümlerle dolu.

Amerika dedikleri kıtadaki yerli kavim olan Kızılderilileri yıllarca bizlere vahşi gibi gösterdiler. Hâlbuki kendileri o toprakların sahipleri olan Kızılderili ırkını gözünü kırpmadan katletti. Topraklarına zorla sahip oldu. Bir de onları bizlere kovboy filmleri ile kötü gösterdi. Avrupalının, menfaati için yapamayacağı kötülük yoktur. Afrika kıtasının tüm zenginliklerini sömüren hangi ülkeler? Kendi ülkelerinde Afrikalıları köle olarak çalıştıran kim?

Okay Tiryakioğlu, Kara Panter isimli romanında farklı coğrafyalara uzanıyor. Farklı bir konuya değiniyor. Afrika kıtasındaki Batı’nın zulmünü bir nebze olsun anlatmaya çalışıyor. Özetlemek gerekirse: “Kondo, ailesiyle birlikte bir Gine kabilesinde yaşayan küçük bir çocuktur. Hayatına mutlu mesut devam ederken bir gün kutsal saydıkları Cennet Çayırı’nda bir aslanın belirmesiyle işler karışır. Bütün Gine kabilelerinin ulu lideri, Kondo’nun dedesi, Dakarai bunu gelecek felaketin ayak sesleri olarak yorumlar. Nitekim Dakarai yanılmaz ve bir grup Avrupalı, kabilelerine saldırmaya başlar. Saldırganlar Fransızlardır ve Gine’yi işgalleri, halkı köleleştirmeleri başlamıştır. Tesadüf eseri işgalci askerlerden kaçabilen Kondo, abisi ve dedesi Dakarai ne yapacaktır? Peki, yakalanırlarsa ne olacaktır?

Kitabımızda Hz. Vahşi’ye ve ara ara Osmanlı Devletine atıflar da bulunmaktadır.

Çeşitli kitaplarından tanıdığımız Okay Tiryakioğlu’nun kaleminden; köleciliği, sömürüyü ve işgali bütün gerçekliğiyle anlatan muhteşem bir roman dizisinin ilk kitabı. Sürükleyici ve kalbe dokunan kurgusu var.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr