İLKADIM KİTAPLIĞI-Kalbin Simyası / Hamza Yusuf
Mayıs 2019 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI-Kalbin Simyası / Hamza Yusuf

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle Timaş Yayınlarından çıkan ve Hamza Yusuf’un kaleme aldığı Manevi Yaralara Çare Bulmak Kalbin Simyası isimli kitabı inceleyeceğiz.

Hamza Yusuf, ABD’deki ilk Müslüman beşeri ilimler üniversitesi olan Zaytuna College’in kurucusu, dini meseleleri samimiyetle, ulema-halk ayrımı yapmadan anlatabilen, aynı zamanda sosyal bilimlere dair entelektüel birikimi ve disiplinler arası metoduyla, kadim İslam geleneğini esas alan bir âlim ve mutasavvıf.

Bu eserinde İslam anlayışına ket vuran kalbi rahatsızlıkları irdeliyor. Kendisi de önemli bir âlim olan İmam Mevlüd’ün manzum eserinden yola çıkarak, kalbin manevi hastalıklarını teşhis edip bu hastalıklara Kur’an-ı Kerim, gelenek ve ilim eksenli sürdürülebilir tedavi yöntemleri öneriyor.

Neredeyse tamamıyla dış görünüş ve maddiyat odağında seyreden günümüz dünyası, manevi gelişime daha fazla ihtiyaç duyar hale geldi. İnsanoğlunu boşluğa sürükleyen asıl neden ise manevi dayanak noktalarının kaybolması sonucunda nefsin isteklerinin doğru yönlendirilemeyip kalbin kibir, cimrilik, düşmanlık duygusu gibi birçok olumsuz nitelik tarafından kuşatılmış olmasıdır.

Kalbi kararmış olanlar zulmederler; buna karşılık, saf kalpli kimseler kendilerine zulmedeni affetmekle kalmaz, onu itibar ve ahlaken yükseltirler.

Kendimizi manevi olarak temizlemek için, önce bu gerçeğin farkına varmamız gerekiyor. İncelediğimiz bu kitap; kalbi arındırmanın ve kurtuluşun çarelerini bizlere sunuyor.

En iyi anti-depresan insanlara hizmet etmektir, eğer depresyondaysanız kendinizle ilgilenmekten vazgeçin ve hizmet edebileceğiniz birilerini bulun. Allah, sizi ona götürecek bir dünyayı yarattı.

cümlelerinin altını çiziyor Hamza Yusuf.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr