İLKADIM KİTAPLIĞI / İslam Ahkâmı - Zeki Soyak
Ocak 2018 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+ Sesli Dinle    |  
Sesli Dinle    A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI / İslam Ahkâmı - Zeki Soyak

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle rahmetli Zeki SOYAK hocamızın uzun bir emek sonucu hazırladığı ve bizlere emanet olarak bıraktığı, İlkadım Yayınlarından çıkan İslam Ahkâmı isimli başucu eserini inceleyeceğiz.

Müslümanlar için ilmihal eserleri olmazsa olmaz kitaplar arasındadır. Herhangi bir sorunla karşılaştığımızda elimizin altındaki ilmihallere bakarız. Bunların başında da Ömer Nasuhi BİLMEN hocamızın ilmihal kitabı gelmektedir. Peki rahmetli Hocamız niçin yeni bir ilmihal kitabı yazmaya gerek duydu. Bunun sebebini kendisi şöyle açıklamaktadır:

“Malumunuz olduğu gibi zamanımızda dini cehalet çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Toplumumuzun öncelikli meşguliyeti dünya olmuştur. Ahiretimizi mamur edecek hizmetlere rağbet etmiyoruz. İslami metinleri okurken, İslami terimlere vakıf olmadığımız için çoğu kez anlayamıyor veya yanlış anlıyoruz. Dolayısıyla daha önce yazılan çok değerli eserlerden büyük bir çoğunluğumuz istifade edemiyoruz.

Bu sebeple selef-i salihinin yazmış olduğu bu çok değerli eserlerden faydalanarak, her kesimin anlayabileceği bir sadelikte, çeşitli rivayetleri zikretmeden, insanlarımızın ihtiyacı olan bilgileri aktarmak suretiyle bir kitap yazmayı vazife kabul edip Rab Teâlâ’dan yardım dileyerek bu işe cüret ettim.”

Kitabımız bir mukaddime ve üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde İtikadi Hükümler; ikinci bölümde Ameli Hükümler; üçüncü bölümde Ahlaki Hükümler ve Adab konuları bulunmaktadır.

Kitabımızın İtikadi Hükümler bölümünde İmam Maturidi hazretlerinin görüşleri, Ameli Hükümler bölümünde de Hanefi mezhebinin görüşleri dikkate alınmıştır. Ameli Hükümler işlenirken güncel mevzular olan borsa, promosyon, sigorta vb. konularla ilgili de bilgiler verilmiştir.

Üçüncü bölümde ahlak-ı hamide ve ahlak-ı zemime ile adab konuları her birimizin tekrar tekrar okumamız gereken mevzuların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş.

Kitabımızın üslubu gayet sade ve anlaşılır olduğu için eser her kesim tarafından rahatlıkla okunup anlaşılabilecek bir ilmihal olma özelliği taşıyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr