Kasım 2020 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Hür Yürekli Genç / Nureddin Yıldız

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay sizlerle Tahlil Yayınlarından çıkan Nureddin YILDIZ hocamızın kaleme aldığı Hür Yürekli Genç isimli kitabı inceleyeceğiz.

Genç, hazine demektir. Hazine ya hesapsız bir şekilde harcanıp heba edilir ya da dikkatli bir şekilde kullanılıp karlı bir ticaretin sermayesi olur. Gençliğini yani hazinesini kişinin nasıl değerlendirdiği çok önemlidir. Ya olgunluk yaşlarında kullanabileceği güzel bir nimete dönüştürür ya da bomboş bir şekilde heba eder gider. Her sistem mutlaka gençlik üzerine kurulur. Çünkü sistemleri taşıyacak olan gençlerdir. Onun için müminlerin gözleri camilerde gençleri arar.

Genç, yaşı 15-40 arasında olan herkestir diyor Nureddin YILDIZ hocamız.

Hürriyetini tatmış her genç de “Hür Yürekli Genç”tir diye sözlerine devam ediyor ve hür yürekli gençleri örnekleri ile bizlere tanıtmaya çalışıyor.

Ümmetimizin bir numarası Ebu Bekir, bir numara olduğunda otuzunu yeni geçmişti. İki numara Ömer, iki numara olduğunda yirmi yedi yaşında idi. Üç numara ise otuz dört yaşını geçmemişti. Dört numarası on yaşına basmamıştı. Talha on dört yaşında prangalarını kırıp cennet müjdesi aldı. Zübeyr bin Avvam on altı yaşında koştu cennet yollarında. Sa’d bin Ebi Vakkas ise on yedi yaşında iken kırdı esaret zincirlerini… Allah onlardan razı olsun.

Genç yaşta Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’le yol arkadaşı oldular. Onların omuzlarında din yüceldi. Dedelerinin geleneklerini, çevrenin cahiliye baskısını ezip geçtiler. Onlar gençlerin öncüleridir. Bugün bütün hür yürekli gençlerin önünde onlar vardır. Onlar gibi olmak ya da onların koştuğunun peşinde koşmaktır gençlik. Dava onların davasıdır. Örnek onlardır. Umut onlar gibi olmaktır.

Ve sen, ey hür yürekli genç! Gözünü çelen o renkli boyalarla bezenmiş ortamdan sıyrılabilsen de, bir an düşünebilsen; sen kimsin, nerden nereye gidersin? Ne kadarsın ve ne kadar olmalıydın? Bin bir renk boyanın karşısında kendi rengini soldurmasaydın ne güzel görünecektin? Ne güzel yaratıldın bir bilebilsen! Melekler senin peşindedir; seni kollarlar yaratıldıklarından beri…

Göklerin ve yerlerin en mükerremi sensin, insansın. Senin için kuruldu cennetler, her şey sana hazırlandı. Coşturuldu ırmakları, büyütüldü ağaçları… Uçsuz bucaksız diyarlar kuruldu sana orada.

Sen, gözünü Arş’ın gölgesine dikmiş bir gençsin.

Sen kalbindeki prangaları parçalamış bir gençsin. Hürriyetini ilan etmiş, şehvetlerine ve çevresine esareti reddetmiş bir gençsin…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr