Mart 2023 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI-Hikmetin Kırk Kapısı & Elif Erdem, Hale Şahin, Dr. Rukiye Aydoğdu Demir

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle Elif ERDEM, Hale ŞAHİN, Dr. Rukiye AYDOĞDU DEMİR hoca hanımların Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çıkan Hikmetin Kırk Kapısı 40 Hadis 40 Yorum kitabını inceleyeceğiz.

Hadis-i Şeriflerle ile ilgili külliyat içerisinde ilk devirlerden itibaren 40 Hadis yazma geleneği oluşmuştur. Birçok âlim 40 Hadis ile ilgili eserler telif etmişlerdir. Okuyucunun hadislere kolayca ulaşması ve hadisleri rahat ezberleme gibi amaçların hedeflendiği bu tür kitaplar Müslümanlar tarafından da ilgiyle takip edilmiş ve okunmuştur. Önceki dönemlerde âlimlerimiz zamanın sosyal şartlarını da göz önüne alarak hadisleri belirlemişlerdir. Örneğin savaş zamanlarında cihad, şehitlik ile ilgili hadisler öncelenirken, sulh zamanlarında zühd hayatı ile ilgili hadisler daha çok ön plana çıkartılmıştır.

Hikmetin Kırk Kapısı 40 Hadis 40 Yorum kitabı da üç hoca hanım tarafından gayet özlü bir şekilde ve güncel olarak şerh edilmiş. Kalemlerine sağlık.

İlk olarak ele alınan Hadis-i Şerif niyet ile ilgili. Büyük hadis alimi İmam Buhari’nin yolu takip edilmiş. İmam Buhari niyet ile ilgili Hadis-i Şerif’i kitabında farklı yerlerde de kullanıyor. İncelediğimiz eserde bu hadis “Kimin Muhaciriyiz?” başlığı ile ele alınmış. Hadis kısaca açıklandıktan sonra bizlere şu sorular soruluyor: “Sevgili Peygamberimizin bu mübarek sözleri bugün muhataplarına şu soruları hatırlatıyor: “Kimlerin, nelerin muhaciriyiz bugün? Hicretimiz kimin için? Adımlarımız kimin izini takip ediyor? Kimin için gece gündüz demeden yollara düşüyor, yolculuğun zahmetine katlanıyor, cefasını çekiyoruz? Yolculukta döktüğümüz terler kimin uğruna? Para mı, güç mü, itibar mı, aşk mı, şöhret mi yoksa Rızaullah mı menzilimiz? Hakk’a mı batıla mı, kesrete mi vahdete mi dönük yüzümüz? Yolculuğumuz nereye, nereye gidiyoruz? Daha da önemlisi hicretimiz esnasında niyetimiz ne, kalbimizde ne taşıyoruz?”

İkinci olarak: Mükerrem Varlık İnsan başlığı altında Peygamber Efendimizin: “(Ey insanlar!) Bu (Zilhicce) ayınızda, bu (Mekke) şehrinizde bu (Arefe) gününüz nasıl saygın ise, kanlarınız, mallarınız ve ırzlarınız (kişilik değerleriniz ve namuslarınız) da aynı şekilde saygındır.” Hadis-i Şerif’i gayet doyurucu bir şekilde bizlere sunuluyor.

11. hadis-i şerifimizin başlığı da çok dikkat çekici: “Vakti Müslüman Eylemek” “Kendisini ilgilendirmeyen şeyleri (malayaniyi) terk etmesi, kişinin Müslümanlığının güzelliğindendir.” Malayani, bizi ilgilendirmeyen, bize hiçbir faydası olmayan, incir çekirdeğini doldurmayan, bununla birlikte farkında olmadan ömürleri işgal eden tüm boş işleri terk etmek… ve tüm bunlardan ulaştığımız ölçüde İslam’la güzelleşmek… İki günü birbirine denk olan zararda iken hangi günümüzü diğerlerinden bereketli kılıp kendimizi aşmak için çaba sarf ediyoruz? İyiliğe vesile olup kötülüğü engellemek adına hangi adımı atıyoruz? Huzura ak yüzlerle varabilmek için yüzümüzü ağartacak hangi işleri yapıyoruz.?

Bu üslup ve güzellikte “Hikmetin Kırk Kapısı 40 Hadis 40 Yorum” bizleri bekliyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr