Nisan 2021 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Herkes İçin Siyer / Muhammed Emin Yıldırım & Bekir Develi

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda Profil Kitap Yayınlarından çıkan Muhammed Emin YILDIRIM ve Bekir DEVELİ’nin birlikte hazırladıkları Herkes İçin Siyer isimli kitabı inceleyeceğiz.

Daha önceki kitap incelemelerimizde de ifade ettiğimiz gibi Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin hayatı ile ilgili ne kadar çok kitap okunsa azdır. Her bir kitap ummandan bir katre mesabesindedir. Onun için gündemden düşürülmemesi gereken bir konudur siyer.

Çünkü son zamanlarda yine Efendimizin hayatı ile ilgili olur olmaz cümleler kuranlar çoğaldı. Özellikle akılla anlamaya çalıştıkları çeşitli mucizeleri akıl kapasiteleri yetmediği için ya inkâr ediyorlar ya da kendilerince tevil etmeye çalışıyorlar. Bizler ehlisünnet hocalarımızın kıymetini bilelim. Onlara güvenelim. Üzerimizde yıllarca emeği olan hocalarımızı dinlemeyip de Müslümanların zihnini karıştırmak için medyayı kullanan kişilerin sözlerine hemen kanmayalım lütfen. Değilse ufacık bir kuşku yılların emeğini boşa çıkarabiliyor.

Elimizdeki “Herkes İçin Siyer” kitabında Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin Mekke dönemi ele alınıyor. Kitap soru cevap şeklinde. Bekir DEVELİ kardeşimiz kendine has üslubuyla Peygamber Efendimizin hayatı ile ilgili soruları gayet güzel bir şekilde soruyor. Muhammed Emin YILDIRIM Hocamız insanın gönlüne işleyen cümleleriyle o sorulara cevaplar veriyor. Aralarındaki samimiyet satırlara yansımış adeta. Satırlardan sadırlara ulaşan cümlelerden oluşan bir eser.

Muhammed Emin YILDIRIM hocamız cevap verirken 1500 yıl öncesini güncelleştiriyor. Anlaşılmayan bir nokta kalmamasına dikkat ediyor. Bizler sadece Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemi okuyalım, tamam mı olsun? Yoksa siyeri kendi siyerimiz yapıp da yeniden bir uyanışa geçip günümüzün Hz. Ebubekirleri, Musab Bin Umeyrleri mi olalım? İkincisi olmak için siyer okumamızı istiyor M. Emin YILDIRIM hocamız. Değilse satırlarda kalması siyer değildir. Okuduğumuz siyer bizim hayatımızı da bir nebze olsun siyer haline getirebilmelidir.

Kitabımız on dört bölümden oluşuyor. Konu ile ilgili harita ya da fotoğraf var ise bölümün yanına kare kod eklenerek farklı bir uygulama yapılmış. Efendimizin doğumundan önceki dönemden başlayan bölümler hicret ile nihayete erdirilmiş. Her bölümde Muhammed Emin YILDIRIM hocamızın bize ait mesajını bulabilmek mümkün. Her mesajı aldığımızda işimizin çok ve ayrıca ne kadar zor olduğunu anlıyoruz.

Herkes İçin Siyer’in amacı, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin o bereketli ömrüne yapacağımız yolculukla güzelleşmek, O’nun hayatından kendi hayatımıza güzel hasletler aktarabilmektir.

Bu kitapla umuyoruz ki Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem hayatımızın her alanına dokunacak ve hiçbir yer kalmayacak ki O’nun eli değmemiş, O’nun sesi, O’nun sedası işitilmemiş olsun. Çünkü biliyoruz ki yitik dünyamız ancak O’nunla anlam kazanabilir. Daralan ufuklarımız ancak O’nunla genişleyebilir. Sahabeye hasret kalan yüreklerimiz ancak O’nun zamanlar ve zeminler üstü mesajlarıyla bir karşılık bulabilir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr