İLKADIM KİTAPLIĞI - Hançer / Selman Kayabaşı
Ağustos 2019 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI - Hançer / Selman Kayabaşı

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda Yakın Plan yayınlarından çıkan Selman KAYABAŞI’nın kaleme aldığı Hançer isimli kitabı inceleyeceğiz.

Selman KAYABAŞI’nı takip eden okuyucularımız yazarımızın üslubuna aşinadırlar. Aynı üslubu bu kitabında da korumuş yazarımız. Olayı anlatmaya başlıyor. Araya tarihten çeşitli kesitler sunuyor. Tarihi kesitler üzerinde kafa yormamızı, düşünmemizi istiyor, tarihten anekdotları anlattığı olayla ilişkilendirmemizi istiyor. Merak duygusunun yine ön planda olduğu bir kitap olmuş.

Teşkilat, Muhafız, Hanedan, Operasyon, Karar Odası kitaplarının yazarı Selman Kayabaşı, bu kitabında Agâh Bey adında bir devlet görevlisinin başlattığı operasyonu anlatıyor. “Buradan giderken silahlarımızı (bölücü) Kürtlere bırakacağız, devlet kuracaklar ve sizden toprak isteyecekler. Ya vereceksiniz ya savaşacaksınız.” diyenlere tarihin kadim hakikatini anlatıyor.

Kitapta kısaca nelerle karşılaşacağız diye sorarsak, şu başlıklar karşımıza çıkıyor:

Devlet-i Aliyye’nin töresine göre Osmanoğlu Hanedanı yok olursa veya esir düşerse yerine kim geçecekti?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla binlerce senelik törenin bağlantısı neydi?

İstanbul işgal edildiğinde, Osmanoğlu Hanedanı ve İslam Halifesi esir duruma düştüğünde Sultan Vahdeddin yerine devlet idaresi kime emanet edildi?

Turgut Özal ve Eşref Bitlis suikastları ile Mustafa kemal Paşa’ya düzenlenen suikast arasında nasıl bir bağ vardı? Özal’ın ve Bitlis’in ortaklaşa başlattıkları süreç, devletin aldığı hangi tarihi karara dayanıyordu?

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin seyri Körfez Savaşı sonunda nasıl ayrıldı?

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sistemi ele geçiren gizli yapıya karşı verilen mücadele ne zaman ve hangi olaydan sonra açıktan savaşa dönüştü?

Suriye’deki (işbirlikçi) Kürtler üzerinden yeni bir düzen kurmak isteyen ABD, hançer eliyle hangi adımları attı?

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr