Kasım 2022 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Hadislerin Işığında Hz. Peygamber / Rasim Özdenören

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle yakın zamanda dar-ı bekaya uğurladığımız Rasim ÖZDENÖREN’in İz Yayınlarından çıkan Hadislerin Işığında Hz. Peygamber kitabını inceleyeceğiz.

Rasim ÖZDENÖREN’i genellikle deneme türündeki yazıları ile tanırız. Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Müslümanca Yaşamak, Yeniden İnanmak ilk aklımıza gelen deneme kitaplarıdır. Şahsen Rasim ÖZDENÖREN’in hadislerle ilgili bir kitabının olduğunu bilmiyordum. İz Yayınlarının indirim kampanyasını incelerken bahsedeceğim eserle karşılaştım.

Aslında burada şunu itiraf etmemiz gerekiyor. Bizlerin dünyasında isim olarak yer edinen yazarları, isimleri sadece ismen biliyoruz. Onları tanımıyoruz. Belli bazı cümleler üzerinden değerlendirmelerde bulunuyoruz. Bu da bizden olan kişileri okumadığımız sonucuna bizleri götürüyor. Sezai KARAKOÇ diyoruz ama hangi eseriyle tanıyoruz bu yazarımızı, yaşayan en önemli şairlerden olan İsmet ÖZEL’i gerçekten tanıyor muyuz? Bu isimleri çoğaltabiliriz. Şunu unutmayalım ki eserleriyle tanıyacağımız insanlardan uzak duruyoruz. Rasim ÖZDENÖREN de onlardan biri.

Hadisler Işığında Hz. Peygamber kitabı zaman ve zemine göre açıklanan Hadis-i Şerif’lerin izahlarından oluşan bir kitap. Yazarımızın ifadesiyle “Bu hadisler belli bir dizge esas alınarak seçilmedi. Ele aldığımız Hadis-i şerifler muhtelif vesilelerle karşılaştığımız ve üzerinde düşünmeye çalıştığımız metinler oldu. Resulullah hayranı biri sıfatıyla okuduklarımızı özümsemeye, onların üzerinde derinleşmeye, kendimizce çıkarımlar yapmaya çaba gösterdik.”

Hadisler dünyasıyla ilgili yazarımızın şu tespiti dikkat çekici: “O dünyanın bizleri sürekli verme edimine yönelttiğini görüyoruz. Verme, daima verme: Malından, kendinden, bilgisinden, bilincinden verme, başkalarına aktarma; eksiksiz bir cömertlik talimi…”

Kitabın içinden dikkatimi çeken diğer cümleleri de sizlerle paylaşmak istiyorum;

“Cömertlik miktarla değil, o miktarın kişi nezdinde tuttuğu nispetle ölçülür. Her şeyin fiyatını biliyoruz ama değerini bilmiyoruz.”

“Sevilen mal harcanan mal demektir. Çünkü sevdiğin malla cenneti kazanma derdindesin.”

“Sahabiler hayatlarını İslam’ın emirlerine göre tanzim etmeye çalışırken günümüz Müslüman’ı, İslam’ı kendi yaşantısına uyarlamaya çalışıyor.”

“Zihinsel hicret, zihnimize dolmuş olan İslam dışı bidatleri zihnimizden arındırmaktır.”

“Tövbe edimi, insanı kendine karşı sürekli dürüst kalmaya yönlendiriyor. Çünkü tövbe kendi hatasının bilincinde olan insanın o hatasını bir daha yinelememek üzere hem kendi nefsine karşı hem Yaradan’a karşı verdiği sözde tecelli ediyor.”

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr